Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... baza legala repetare examen licenta USH
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

baza legala repetare examen licenta USH

Buna ziua.De o saptamana, de cand am aflat de aberatia "relicentierii" nu mai am liniste.Sunt absolventa a USH promotia 2009 la CIG-FR.Am citit anuntul Universitatii referitor la noul examen si mi se pare o aberatie:"Organizarea sesiunii are la baza OG10/2009, OMECI nr.5202/2009 si OMECTS nr.4235/2010-precum si adresa MECTS nr. 296CB/13.07.2010 in care se specifica-prevederile OMECTS 4253/2010 se aplica si pentru absolventii inmatriculati in anul I in peioada 2005-2008 care sustin examenul de licenta in conditiile prevazute de OG10/2009.''
Ce sa inteleg de aici?Am citit OG 10 si am inteles ca intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial adica 23 august 2009.La acea data eu eram deja cu examenul de licenta luat, deci, nefiind studenta, nu aveam cum sa ma transfer la o alta forma de invatamant , acreditata, pentru a-mi continua studiile.Asa ca nu puteam sustine examenul de licenta in conditiile respectivei ordonante.Sau OG10 se aplica si retroactiv?In plus, in 2006, atunci cand m-am inscris in anul I, facultatea si forma de invatamant FR erau acreditate(altfel nu as fi ales aceasta forma).Ordonantele si..ordinele invocate de Minister sunt aplicabile in cazul meu?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Organizarea sesiunii Septembrie 2010 are la baza OGI0/2009, ordinele de
ministru - OMECI nr. 5202/2009 si OMECTS nr. 4235/2010-
precum si adresa MECTS cu nr. 296CBI13.07.2010 - din care citam: "
prevederile OMECTS nr. 4235/2010 se aplica si pentru absolventii
inmatriculati in anul I in perioada 2005-2008 care sustin examenul de
licenta in conditiile prevazute de OG 10/2009" - si aprobarea
ministrului Petru Daniel Funeriu, nr. 40.955/28.07.2010, privind
"organizarea unei sesiuni de licenta la Universitatea Spiru Hare! , in
perioada 15-30 septembrie 2010, pentru absolventii care au sustinut si
promovat examenul de licenta in anii 2008-2009."
Directia Comunicare si Relatii Publice a Universitatii Spiru Haret
5 august 2010.
Oricum, diplomele UHS din cate stiu nu-s recunoscute, iar in situatia asta sunt destui studenti. Pentru pentru cei din 2009 Ministerul Educaţiei nu a dat niciun fel de diplome.
Absolventii primesc anexa prin care se specifica ca au absolvit cursurile de zi ... si asta e.