Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare in clasa 2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare in clasa 2010

Un referent III, principal, treapta 2 salarizare in urma examenului de promovare in clasa SS, ad-tie publica locala, unde se duce ca si functie ?
Conform Legii 330, Art. 16. - (1) Functionarii publici care absolvesc studii universitare de licenta in domeniul de activitate al autoritatii sau institutiei publice, incadrati pe functii publice cu nivel de studii inferior, se numesc, in conditiile legii, intr-o functie publica de executie cu gradul profesional de asistent sau, dupa caz, principal, din clasa corespunzatoare studiilor absolvite, astfel incat sa i se asigure o crestere de maximum 5%, dar nu mai putin decat salariul de baza avut anterior.
(2) In situatia in care salariul de baza stabilit in conditiile alin. (1) este mai mic decat cel avut anterior promovarii, functionarul public isi mentine salariul de baza avut anterior promovarii in clasa.

La nivelul lui dec. 09, salariul a fost de 636 lei.
Cum ii stabilesc salariul si functia...marirea de 5% i-o aplic la salariul de baza actual?? sau din dec 09?
La salariul avut la data promovarii.
Vedeti insa ca legea 140/2010 suspenda promovarile pana la 31.12.2010.
Art. VI. - Aplicarea prevederilor art. 22 alin. (1) lit. o), art. 65 alin. (3) si art. 70 alin. (1) lit. b), alin. (2) si (3) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cu cele aduse prin prezenta lege, se suspenda pana la data de 31 decembrie 2010.

In varianta aceasta nu spune ca se suspenda si art 68 din legea 188.

Rezolvarea dupa cum interpretez este urmatoarea:
referent III asistent tr.2 se duce la consilier I asistent tr.3 cu salariul de 636*5%=668 lei., ii mentin salariul +5%...
referent III principal tr.2 se duce la consilier I asistent tr.3 cu salariul de 714*5%=750lei., ii dau salariul de 747..
Nota: raportarea salariilor este la nivelul celor din dec.2009.