avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tulburare de posesie

Buna ziua
Am cumparat un teren dar problema e ca acest teren era dat de comunisti unor peroane.Mostenitorii au revendicat in 1994 doar o parte din teren mai exact 1400mp,iar restul de 1000mp au ramas celui care i- a fost dat terenul deoarece acest teren avea pe el o constructie.In luna lui iulie am incheiat un contract de vanzare cumparare cu unul din proprietari,iar cu celalalt un antecontract in care se specifica ca i-am dat bani si ca pot intra in posesia terenului din momentul in care am incheiat acest antecontract.Pana in momentul de fata nu am putut intra in posesia terenului deoarece cel care il folosea nu a vrut sa elibereze terenul in plus a desfintat si semnele de hotari care au fost batuti de cadastrist.Am depus pe 13 iulie o reclamatie la politie pt tulburare de posesie doar pt terenul care am act de vanzare cumparare,Pt celalalt teren au zis ca acel antecontract nu este valabil chiar daca este incheiat de un notar ,dar nu am fost chemata de nimei si nu am primit niciun raspuns.Pe data de 23 august se fac 30 de zile lucratoare de la data depuneri reclamatiei.Cei doi proprietari au o hotarare judecatoreasca in care isi impart mostenirea din 2008.Am fost la politie dar au zis ca o sa ma cheme dar nu s-a intamplat nimic.Ce pot sa fac pt a intra in posesia terenului pt care am contract de vanzare,dar pt cel care am antecontract?Mostenitori ar dori sa revendice si celalalt teren de 1000mp cum ar trebui sa procedeze.Mentionez ca acei 1000mp nu iau dat cu act de vanzare cumparare dar in schimb au facut un act de mana prin care il punea in posesie pe un anumit Vaduva sa foloseasca acest teren.Acest Vaduva a murit,a avut un copil infiat iar acesta a murit si sotia acestui nu stiu cum a reusit sa faca un titlu de proprietate pe cei 1000mp .Am fost la primarie si acel act de posesie nu exista la primarie si niciun fel de act prin care sa reiese ca ei au cumparat acel teren de 1000mp. Terenul pe care l-am cumparat este langa casa mea,dar problema este ca la acel teren pe care l-am cumparat nu am drum de acces decat de pe proprietatea mea pt ca in fata acestui teren sunt cei 1000mp.As dori sa stiu daca pot sa cer la acel teren drum de acces altul decat cel de pe terenul meu si unde trebuie sa ma adresez?

Alte discuții în legătură

Tulburare posesie augustin.bica augustin.bica Subiect: tulburare de posesie Buna ziua Am cumparat un teren dar problema e ca acest teren era dat de comunisti unor peroane.Mostenitorii au revendicat in ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie augustin.bica augustin.bica Buna ziua Pe 12 iulie am cumparat un teren de 752mp langa casa mea.Terenul este ocupat abuziv de catre un individ care nu doreste eliberarea lui.Situatia este ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren cu vie cu probleme privind amplasarea Droco Droco Buna ziua, Doresc sa cumpar 2 terenuri alaturate cu vie unul de 1000mp si unul de 2100mp. Terenurile exista in titlurile de proprietate ale vanzatorilor dar ... (vezi toată discuția)