Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare clasa
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare clasa

dupa terminarea studiilor de lunga durata pot cere promovarea intr-o clasa superioara?(acum ocup functia de referent tr.I,CU ATRIBUTII DE CASIER)
legea nr. 188/1999
"ART. 68
(1) În urma dobândirii unei diplome de studii de nivel superior, funcţionarii publici de execuţie au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei funcţii publice într-o clasă superioară celei în care sunt încadraţi, dacă studiile absolvite sunt în specialitatea în care îşi desfăşoară activitatea sau dacă autoritatea ori instituţia publică apreciază că studiile absolvite sunt utile pentru desfăşurarea activităţii" :)
depinde ce facultate ati urmat.... chiromantia, filologia, stiintele politice, etc, nu va folosesc. :)