Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua,
as dori sa-mi spuneti daca se poate cat costa un divort de un cetatean american, fara domiciliu comun, nu am locuit niciodata impreuna, nu avem copiii.Acordul divortului este de ambele parti.
Taxa de timbru-39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.
andymaurul, utilizator
Se poate inainta cerere de divort in Romania daca cel putin una din parti are domiciliul in Romania si casatoria a fost incheiata in Romania.
Va multumesc pt raspuns , casatoria a fost in Romania. Imi trebuie avocat?
Daca este cu acordul ambilor soti nu.Formulati actiune de divort cu acordul ambilor soti,in care aratati ca nu aveti copii,bunuri de partajat,si o semnati amandoi.O depuneti la judecatoria din localitatea unde ati incheiat casatoria sau ati avutt ultimul domiciliu comun,impreuna cu chitanta prin care ati achitat taxa de timbru de 39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.Veti fi citati,iar la primul termen de judecata veti fi intrebati de instanta daca sunteti de acord cu divortul,veti spune amandoi da,veti semna si atat.O alta solutie ar fi sa mergeeti la un mediator ,in 30 minute se intocmesc actele,mediatorul le trimite la instanta.
andymaurul, utilizator
Buna seara,
va multumesc pt raspunsuri dar as mai avea o intrebare, daca sotia nu este in tara judecatoria trimite actele la ea pt acordul ei ?Eu vreau sa inaintez cererea de divort la judecatorie fara prezenta ei la judecatorie.