Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere credit

in ce coditii se prescrie un credit?din cauza ca nu am platit mai bine de un an la o banca creditul meu a fost preluat de o societate de recuperare.o avocata a trimis in numele meu o scrisoare si cateva acte doveditoare ca nu am avut de unde sa platesc.si avocata mi a zis ca nu tre sa mi mai fac probleme de acum ca societatea de recuperare ma va urmari 3 ani si nu trebuie sa mi fac griji ca dupa 3 ani se prescrie.mie nu mi vine sa cred ca exista asa ceva.exista?in ce conditii?
Creditul se prescrie in termen de 3 ani de la data ultimei plati pe care ati realizat-o.
Daca intre timp va dau in judecata sau incep executarea silita, termenul de prescriptie se intrerupe si incepe altul, de 3 ani.
Daca nu e inca datoria prescrisa, e greu de crezut ca firma de recuperari creante o sa permita sa se prescrie. Sigur vor face ceva.
multumesc pentru raspuns.
av_andra13 a scris:

Creditul se prescrie in termen de 3 ani de la data ultimei plati pe care ati realizat-o.

Vaaaaaleuuuu, muicaaaaaaaaa ... in 3 ani se prescrie creditul ? :oops:
Astfel de formulari chiar daca il lamuresc cat de cat pe utilizatorul neavizat, daca vin din partea unei persoane care se recomanda ca avocat/consilier juridic aduc un prejudiciu acestui forum pentru ca, intre altele, unul din scopurile noastre este si acela de a educa.
Asadar: Daca nu actioneaza in termenul de 3 ani creditorul/banca pierde dreptul la actiune. Adica va poate actiona in judecata si peste acest termen insa actiunea ii va fi paralizata printr-o exceptie specifica, ridicata de d-voastra sau din oficiu, pentru motivul ca a intervenit prescriptia.