Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest in elvetia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest in elvetia

am un prieten care nu stiu cum si de ce a fost arestat in elvetia,cum aflu ceva de el?cum aflu unde a fost inchis?de ce?va rog frumos daca poate cineva sa ma indrume sa imi spuna ce trebuie sa fac.Multumesc.
Incercati sa aflati de la rudele prietenului care sigur au cunostinta unde se afla inchis sau daca nu stiu pot afla relatii prin ambasada .
Problema este ca nici familia nu stie nimic,un pic cam complicat,o sa incerc sa sun la ambasada Romaniei in Elvetia sa vad ce pot rezolva.Mutumesc frumos.
Am sunat la Ambasada Romaniei in Elvetia,mi`a raspuns un domn,foarte calm,raspunsul lui fiind EU DE UNDE SA STIU¿?X-( eu ce sa mai spun?pana si peste hotare suntem varza,in fine o sa revin cu un telefon luni poate poate so gasi cineva care sa vb mai frumos si sa ma poata ajuta.
Prietenul dvs. ar fi trebuit sa solicite asistenta consulara imediat ce a fost retinut/arestat si atunci ati fi putut afla ce i se intampla prin intermediul ambasadei. In baza art. 36 din Conventia de la Viena din 1963 cu privire la relatiile consulare, persoana arestata are dreptul sa comunice cu oficiul consular acreditat in statul de resedinta, daca doreste acest lucru (in cazul de fata sectia consulara a amb. Ro la Berna [ link extern ] ).
Autoritatile locale competente au obligatia de a-l informa pe arestat despre drepturile lui si de a notifica oficiul consular, daca persoana in cauza solicita acest lucru.

Va multumesc frumos.Inca nu am aflat nimic,si probabil el nu stie ca are dreptul la asistenta consulara.Luni sper ca voi afla mai multe detalii.Eu am sa sun si la Consulatul Ro in Berna,poate ma vor ajuta sa dau de el :(
gina26, utilizator