Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare CIM si drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare CIM si drepturi salariale

Buna ziua! Compania la care lucrez a cerut angajatilor sa semneze in alb (fara data, fara semnatura si nestampilata) cererea de incetare a CIM cu acordul partilor, altfel desfaceau contractele individuale de munca prin neprezentare la locul de munca, desi in acea companie nu a mai existat activitate din luna mai, iar cererile de CO si concediu fara plata erau facute pana in luna iunie, mai putin iulie si august, iar angajatii nu au primit un exemplar dupa aceste cereri. Intrebarea mea este daca angajatorul poate incheia CIM datat cu multe luni in urma. Mentionez ca ne-am primit salariile doar ce era pe cartea de munca pe februarie si martie, fara drepturile de autor pe care le am pana la 1 iunie. In plus, dupa ce s-au gandit mai bine, ne cer sa semnam cu preaviz de 15 zile. Daca semnam aceste cereri ne mai recuperam drepturile banesti la zi? Contributiile sociale la pensie, somaj si sanatate vor fi obligati sa le aduca la zi? (acestea nu au fost platite de un an). Va multumesc!
1. In momentul semnarii unor astfel de cereri salariatii stiau ce inseamna asta si nu trebuia niciunul sa semneze, mai ales ca este ilegala o astfel de solicitare din partea angajatorului.
2. Indiferent de modul in care a incetat CIM salariatul trebuie sa primeasca drepturile banesti pentru munca depusa si cele acordate de lege sau CCM in astfel de cazuri.
3. Contractele de drepturi de autor nu se supun legislatiei muncii ci Codului civil. In aceste contracte scrie si modul de solutionare a conflictelor dintre cei doi semnatari.
4. Retinerea si nevirarea contributiilor la fonduri constituie infractiune conform Legii 19/2000 (art.146-147), Legii 95/1996(art.303-304) si Legii 76/2002 (art.111-112). Dar nu am auzit pana acum de un angajator inchis pentru aceasta (!?).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane