Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 75%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

75%

In ce conditii un patron poate trimite angajati in concdiu platit cu 75% ?
1. Din Codul muncii:

Art. 52 - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:
d) în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
Art. 53 - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.

2. Asa cum scrie si Codul muncii pot fi motive economice, tehnologice, structurale, adica atunci cand unitatea are probleme in incasarea banilor de la clienti, cand are probleme cu utilajele etc.