Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... retragere nume de familie dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

retragere nume de familie dupa divort

Stiu ca s-a mai dezbatut aceasta problema,insa as dori sa-mi expun si eu pasul.
Sunt divortat de 5 ani.Am fost intrebat daca vreau sa las in continuare numele meu sotiei(fostei).Gandindu-ma la impactul pe care l-ar fi putut avea un NU asupra baiatului meu,am fost de acord.GRESEALA!!
Acum,am hotarat ca a venit vremea sa-mi refac viata,baiatul fiind deja major,femeia cu...care doresc sa ma recasatoresc constituie idealul in viziunea mea despre casnicie.Ei bine...Nu vreau ca aceste doua femei sa imparta acelasi nume.As dori sa-mi pot retracta hotararea de acum 5 ani si fosta sotie sa-si reia numele de fata(sau altul,ma rog...).
Vorbiti cu fosta sotie sa isi schimbe numele pe cale administrativa.
Altfel, nu vad cum ati putea sa retractati acordul privind numele.
procedura administrativa de schimbare a numelui o poate declansa doar fosta dvs sotie.
Nu puteti retracta hotararea! Va ofer eu alte doua posibilitati la care, poate, nu v-ati gandit. Luati numele sotiei (viitoarei sotii) sau reuniti numele dumneavoastra de familie cu cel al viitoarei dumneavoastra sotii. Astfel cele doua femei nu vor avea acelasi nume...conform dorintei dumneavoastra.
~ Conținut șters la cerere ~
Ar fi o idee.Am,insa,o,,mica"problema.Viitoarea sotie este vaduva.Nu stiu cum sa spun,dar...luand numele ei(sau reunind ambele nume)...nu cred ca m-as simti prea confortabil.Ar fi ceva...ca si cum as fi casatorit si cu raposatul.Sunt de acord ca,deocamdata,fetitele sa pastreze numale tatalui natural.Cu timpul se poate rezolva si acest aspect.