Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proces verbal compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proces verbal compensare

va rog daca ma puteti ajuta cu un model de proces verbal de compensare intre 2 firme (client si furnizor) pentru o anumita suma....fara a mai implica si IMI...

multumesc anticipat!:(
Nu exista un model concret in acest sens. Important este sa specificati ce anume se compenseaza si datele de identificare, semnaturile si gata :)
Sunt formulare cu regim special pe care le puteti achizitiona din comert.

Daca depasiti limitele valorice tot va trebui sa ajungeti la IMI.

Pentru detalii cautati: Regulament din 23/08/1999 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 416 din 30/08/1999 - Regulament de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice
Aurel Fleancu - Cabinet Individual de Avocat, Avocat
av_andra13 a scris:

Nu exista un model concret in acest sens. Important este sa specificati ce anume se compenseaza si datele de identificare, semnaturile si gata :)

Ar fi bine sa cititi:

Regulament din 23/08/1999 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 416 din 30/08/1999 - Regulament de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice

Poate data viitoare nu mai gresiti.
multumesc!
ca sa nu se mai ajunga la IMI, patronul este de acord sa plateasca amenda contraventionala....asa ca cineva l-a invatat altceva: sa faca un proces verbal, netipizat si apoi sa completeze ordinul de compensare si gata treaba:D
georgianan, utilizator