avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozitare profit SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozitare profit SC

Caz ipotetic :

Societatea A e o persoana juridica romana (sa zicem un SRL)
Asociat la aceasta societate (sa zicem 75% din partile sociale) e o persoana juridica straina (societatea B) inregistrata in nu-stiu-ce-paradis-fiscal

Societatea B se ocupa cu fapte de comert . Cumpara bunuri si apoi le vinde la un pret mai mare , desigur
Conform codului fiscal platesc impozit pe profit :

Art. 13. - Sunt obligate la plata impozitului pe profit, conform prezentului titlu, urmatoarele persoane, denumite in continuare contribuabili:

a) persoanele juridice romane;

b) persoanele juridice straine care desfasoara activitate prin intermediul unui sediu permanent in Romania;
...
La art 8 este definit sediul permanent , iar la aliniatul 7 apare un text foarte interesant :

(7) Un nerezident nu se considera ca are un sediu permanent in Romania numai daca acesta controleaza sau este controlat de un rezident ori de o persoana ce desfasoara o activitate in Romania prin intermediul unui sediu permanent sau altfel.

Din aceste lucruri deduc ca , chiar daca societatea B cumpara si vinde pe teritoriul romanesc (cu facturi , evident) , ea nu va plati impozit pe profit in Romania deoarece societatea controleaza o alta societate rezidenta conform art8 aliniat 7 cod fiscal

Daca nu plateste in Romania impozitul pe profit , atunci plateste impozitul pe profit in nu-stiu-ce-paradis-fiscal (practic va plati acolo impozit pe profitul offshore) . Numai ca acolo , impozitul e in general 0 (ma rog , in functie de legislatie) pentru societatile care isi desfasoara activitatea in alta jurisdictie , in speta noastra in Romania

Daca rationamentul nu e corect , va rog sa ma trageti de urechi :D
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 21:09, 18 Octombrie 2007
colonelu a scris:

Daca rationamentul nu e corect , va rog sa ma trageti de urechi :


Daca definim rationamentul ca sir de argumente de care se serveste cineva in judecarea unei chestiuni sau pentru a-si sustine punctul de vedere, nu vad de ce te-ar urechea cineva.

Ramane de vazut daca fiscul nu are cumva vreun punct de vedere care-l impiedica sa vada punctele de vedere ale altora.
Punctul de vedere al Fiscului nu ar trebui sa se bazeze pe codul fiscal ?
Daca da , de ce ar avea alta parere decit mine ?
Ultima modificare: Vineri, 12 Octombrie 2007
colonelu, utilizator
pai daca am inteles eu bine e vorba de o persoana juridica romana, la care sunt asociate alte persoane......
Deci avem o societate juridica romana si nu straina si nici sediul unei persoane juridice straine.
Ce zici de acest rationament:))
La persoana A - persoana juridica romana- lucrurile sunt clare . Plateste impozit pe profit in Romania
Pe mine ma intereseaza persoana B - persoana juridica straina - care detine majoritatea partilor sociale la persoana A
persoana juridica B plateste impozit confirm legii statului unde e inregistrata si functioneaza indiferent de faptul ca e asociat intr-o soc. romana.

Alte discuții în legătură

Impozitare venituri nerezidenti contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie Daca furnizorul de servicii din Olanda desfasoara activitatea in Romania printr-un sediu ... (vezi toată discuția)
Punct de lucru italia jonny_6 jonny_6 Buna ziua .Exista posibilitatea ca o firma din Romania sa -si deschida punct de lucru sau sucursala in Italia pentru o activitate de prestari servicii ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende pentru persoane juridice straine Maria Tulbure Maria Tulbure Va rog sa-mi spuneti, cat este impozitul pe dividende pentru persoane juridice straine; ca sa fiu mai explicita, ce impozit trebuie sa plateasca pe dividende o ... (vezi toată discuția)