Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incalcarea dreptului la intimitate.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incalcarea dreptului la intimitate.

Lucrez in cadrul unei companii de IT cu pretentii. Am fost in concediu 1 saptamana, timp in care managera impreuna cu un coleg mi-au verificat laptopul si intre altele mi-au "spart" contul de yahoo si si-au "insusit", salvat o serie de conversatii din arhiva. Laptopul mi-a fost returnat pe birou ca si cand nu a fost atins. Precizand ca Regulamentul de Ordine Interioara nu interzice utilizarea acestui program de comunicare, care de altfel este utilizat de toti angajatii, imi puteti spune va rog daca aceasta intamplare constituie o incalcare a legii. - exista dovezi pe laptop si martori care pot confirma cele spuse. Nu sunt doar simple banuieli.

Va multumesc.
Care sunt prevederile regulamentului intern cu privire la aceste aspecte?

andymaurul
andymaurul, utilizator
@andymaurul

Constitutia Romaniei

Secretul corespondenţei
ARTICOLUL 28
Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.

(vorbim despre un cont personal pe Yahoo care a fost spart de angajatorul!)

Stefan021, utilizator
Aveti infractiunea prevazuta in Codul Penal :

Violarea secretului corespondentei

Art. 195. - Deschiderea unei corespondente adresate altuia ori interceptarea unei convorbiri sau comunicari efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace de transmitere la distanta, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza sustragerea, distrugerea sau retinerea unei corespondente, precum si divulgarea continutului unei corespondente, chiar atunci cand a fost trimisa deschisa sau a fost deschisa din greseala, ori divulgarea continutului unei convorbiri sau comunicari interceptate, chiar in cazul in care faptuitorul a luat cunostinta de acesta din greseala sau din intamplare.
Daca faptele prevazute la alin. 1 si 2 au fost savarsite de un functionar care are obligatia legala de a respecta secretul profesional si confidentialitatea informatiilor la care are acces, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 5 ani si interzicerea unor drepturi.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Nu este vorba doar de constitutie asa cum ati observat dvs.