Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... trecerrea granitei cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

trecerrea granitei cu minori

buna ma numesc anamaria am o intrebare ce docmente imi sunt necesare ca sa trec granita cu copilul meu avand in vedere ca nu am fost casatorita cu tatal acestuia dar ii poarta numele??multumesc
Nu ati solicitat instantei incredintarea minorului?
Atunci aveti nevoie de procura din partea tatalui ( la notar) cu mentiunea tarii +localitatii+perioada calatoriei.
Minorul sub 14 ani trebuie sa aiba pasaport. Pt eliberarea pasaportului aveti nevoie de alta procura ( la notar) din partea tatalui.

Dar, daca aveti hotararea judecatoreasca de incredintare minor def. si irevoc. nu mai aveti nevoie de procuri, doar de pasaport minor.
buna ziua nu am cerut incredintarea minorei ,tatal este plecat in alta tara .cam cat dureaza procesul de incredintare a minorei daca tatal este plecat ?
Dureaza ceva timp un asemenea proces ...