Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata darii - pfa si contract de munca
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata darii - pfa si contract de munca

Este obligatoriu sa platesc asigurari de sanatate pensi daca am un pfa si in acelasi timp lucrez la o societate unde mi se opresc acestea pe stat la sfarsitul luni?
Da !
Cu conditia ca veniturile din PFA sa fie repetitive ( lunare, trimestriale sau semestriale ). Altfel spus, daca aveti venituri de natura salariala si venituri ocazionale din PFA nu platiti contributiile individuale conform OUG 58/2010 ( = cele despre care se vorbeste de la 01 iulie 2010, cass, cas, somaj).

NOTA:
Deocamdata ocazional nu este foarte clar definit in lege !
Repetitiv inseamna :
- lunar;
- trimestrial;
- semestrial.
Dar daca nu am niciun client la pfa