Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general medic familie- ordonanta 58/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

medic familie- ordonanta 58/2010

medicii de familie , CMI , isi platesc toate taxele de ani de zile. din ce spune contabila mea nu este nevoie de depunerea declartiei pentru pensii si doar cele pentru somaj.
intrebare Este adevarat / MAI EXACT UNDE IN ORDONANTA SCRIE , AM INTELES CEVA DE ALINEATUL 7 DAR NU STIU MAI MULT. MULTUMESC ANTICIPAT
În vederea evitării dublei impuneri, în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declaraţia depusă în baza Legii nr.19/2000 şi o alta pentru declaraţia depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010.- citat din Comunicatul casei de pensii.
Deci daca pana acum achitati contributii la pensii si sanatate acum platiti doar somaj....Contabila spune bine ce spune...aveti totusi incredere!