avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pt renovare casa si pod e nevoie de acordul vecinului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pt renovare casa si pod e nevoie de acordul vecinului?

Locuiesc intr-o casa P+1+pod, construita in '40.
Casa e un pic deteriorata si ar avea nevoie de o consolidare.

In pod eu detin o boxa, vecinul o camera, iar restul podului este in indiviziune 50-50% si este pe jumatate inaltat, in cealalta jumatate abia se poarte circula.
Ar vrea sa ii inalt un pic acoperisul, ca sa putem merge in picioare si sa-l putem utiliza la maxim.

Pt toate astea am nevoie de acordul vecinului?
Cel mai recent răspuns: Catrinel75 , utilizator 20:39, 26 August 2010
Pt. a fi scutit de orice neplacere este bine sa va dea un acord scris chiar si fara a fi legalizat la notar.
daca modificati podul(mansardare) aveti nevoie si de autorizatie de constructie si de acordul vecinilor pentru a evita urmarile unor eventuale reclamatii.
Si in cazul in care vecinul nu vrea? Sint nevoita sa exersez mersul piticului?
Iae legat de consolidare?
Pentru consolidare si schimbarea volumetriei podului aveti nevoie de Autorizatie de constructie.
Pentru eliberarea autorizatiei vi se va cere expertiza tehnica si acordul notarial al vecinului.
Daca acesta nu este dispus sa va dea acordul nu cred ca veti obtine autorizatia. Incercati sa-l co-interesati, sau scutiti-l de plata acestor lucrari.
Ultima modificare: Joi, 26 August 2010
doina_manuela, utilizator
Autorizatie stiu ca am nevoie.
Si expertiza banuiam ca am nevoie.

Dar in cazul in care casa se darima si vecinul nu-si da acordul????
Ce e de facut in aceasta situatie?
Cum se poate consolida casa?
Ultima modificare: Luni, 15 Noiembrie 2010
Catrinel75, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord notarial vecin pentru reperare casa si mansardare aprepe aprepe Detin o casa veche, 1937, situata pe una din laturile terenului, pe hotarul dintre mine si vecinul din spatele casei mele, pe calcan. Am obtinut Certif, de ... (vezi toată discuția)
Acord notarial vecin reparare acoperis si mansardare cristian-mihai cristian-mihai Buna ziua, Acum jumatate de an am cumparat o locuinta din perioada interbelica pe care vreau sa o renovez si sa ma mut in ea. Constructia are deja un ... (vezi toată discuția)
Mansardarea podului la bloc - legal? blsqt blsqt buna ziua! numele meu e liviu si ma confrunt cu o situatie careia incerc cu ajutorul dumneavoastra si al acestui forum sa ii gasesc o solutie. am cumparat de ... (vezi toată discuția)