avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norme metoologice la oug 58/2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norme metoologice la oug 58/2010

Sunt pensionar si in acelas timp persoana fizica autorizata;
Se poate intelege din art 2 la Normele Metodologice de aplicare a prevederilor art III
din OUG 58/2010 CA NU TREBUIE SA PLATESC ALTCEVA DECAT IMPOZITUL FORFETAR DE 16%? VBDraghici
Cel mai recent răspuns: livius_sv , utilizator 13:51, 27 August 2010
NU.
trebuie platit si CASS 5,5%.
Vezi discutia de la
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2010
legalmgm, utilizator
Ca PFA se plateste contributie de asigurari sociale de sanatate, conform art. 257 din Legea nr. 95/2006
CAS 10,5% de plata? Nu cred... Domnul Draghici este pensionar, banuiesc ca in sistemul public de pensii, prin urmare se aplica prevederile art.2 din HG 791:
Art. 2. — Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate
sistemului public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale,
precum și persoanelor care au calitatea de pensionari ai
sistemului public de pensii
nu le sunt aplicabile prevederile
art. III din ordonanța de urgență.
Prin urmare nu va plati decat impozitul si contributia de sanatate...
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2010
livius_sv, utilizator
Aceeasi opinie cu David si Livius.Pensionarii platesc doar sanatate si impozit pentru veniturile din PFA .
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2010
Bravos, utilizator
eroare
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2010
legalmgm, utilizator

Alte discuții în legătură

Pfa pensionar contributii Nicoletamaria Nicoletamaria Tatal meu este pensionar si are un PFA deschis, comert. Pana acum platea impozit 16% la diferenta dintre venituri si cheltuieli. Acum plateste si ... (vezi toată discuția)
Mod de aplicare a art.iii oug 58/2010 Ioan Mina Sava Ioan Mina Sava Sunt pensionar, am un PFA,platesc impozit si cota de asigurari de sanatate pentru venitul net estimat anual si impartit pe trimestre conform deciziei de ... (vezi toată discuția)