Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... mod de aplicare a art.III OUG 58/2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

mod de aplicare a art.III OUG 58/2010

Sunt pensionar, am un PFA,platesc impozit si cota de asigurari de sanatate pentru venitul net estimat anual si impartit pe trimestre conform deciziei de impunere pentru plati anticipate pe care am primit-o de la ANAF.
Nu inteleg cum trebuie sa platesc cotele de asigurari de pensii si cota de somaj asa cum este scris in HG 791/2010,acolo nu se regasesc informatii pentru astfel de situatii.poate ma lamureste cineva?
Daca sunteti pensionar pentru veniturile profesionale realizate ca PFA nu se aplica Prevederile art. III din OUG nr. 58/2010, adica nu se platesc contributiile individuale de asigurari sociale si contributie somaj.
Conform Legii nr. 95/2006 se plateste CASS
sava ioan a scris:

Sunt pensionar, am un PFA,platesc impozit si cota de asigurari de sanatate pentru venitul net estimat anual si impartit pe trimestre conform deciziei de impunere pentru plati anticipate pe care am primit-o de la ANAF.
Nu inteleg cum trebuie sa platesc cotele de asigurari de pensii si cota de somaj asa cum este scris in HG 791/2010,acolo nu se regasesc informatii pentru astfel de situatii.poate ma lamureste cineva?

Conform Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din OUG 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cat si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta.

Asadar, unui pensionar in sistemul public de pensii care, in acelasi timp, realizeaza venituri profesionale, nu i se aplica prevederile OUG 58/2010.

Insa, veniturile obtinute din activitati independente de catre o persoana fizica autorizata care, in acelasi timp are si calitatea de pensionar, sunt supuse in ceea ce priveste contributia la asigurarile sociale de sanatate dispozitiilor Legii 95/2006. Potrivit art. 215 alin. (3) din aceasta lege, obligatia platii contributiei pentru asigurarile sociale de sanatate revine si persoanelor care exercita profesii libere sau celor care sunt autorizate, potrivit legii, sa desfasoare activitati independente.
Astfel cum prevede art. 257 alin. (3) din aceesi lege, contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate se calculeaza asupra tuturor veniturilor in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si venituri din pensii, indiferent de nivelul pensiei.

Prin urmare, calitatea de pensionar in sistemul public de pensii va exclude de la aplicarea prevederilor OUG 58/2010, insa nu si de la aplicarea prevederilor Legii 95/2006 ceea ce inseamna ca, in continuare datorati contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.
multumesc pentru sfaturi