Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ap ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ap ordonanta presedintiala

se poate amana pronuntarea cu fix o sapatamana in cazul ordonantei presedintiale?
multumesc
pronuntarea se poate amana cu cel mult 24 ore, in temeiul art. 581 alin. 3 cod pr. civ., iar motivarea ordonantei emise se face in cel mult 48 ore de la pronuntare.
avocat Cristina Popescu
ma gandeam ca n-am vazut eu bine la condica, dar a aparut si pe portal....
ar putea fi motiv de recurs?

ca stau si ma gandesc, ca daca n-a retinut ca e ord. presedintiala, ce sa mai sper ca a retinut din restul dosarului...
practic se poate amana si o saptamana.
athe a scris:

practic se poate amana si o saptamana.

Vedem ca da. Recurs:
•în termen de 5 zile de la pronunţare, dacă judecata s-a făcut cu citarea părţilor;
•în termen de 5 zile de la comunicare, dacă s-a dat fără citarea lor.
In practica instanţelor se admite că părţile pot formula şi contestaţie în anulare.
Nemultumirea trebuie sa se refere la solutie, nu la termen. In practica, termenul poate fi si mai mare.
adicalea daca practic se poate amana si o saptamana ....ce rost mai are 518 alin. 3 cpc? .....B-)