avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutire taxe pt. persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutire taxe pt. persoana cu handicap

Sunt pesoana cu handicap gradul II ( grav si accentuat ),avand decizie de incadrare in handicap definitiva ,mentionaz ca sunt operat de 2 ori pe cord ( inlocuire valvulara aortica cu o proteza).
Vreau sa stiu daca beneficiez de scutirea impozitului auto si taxei de prima inmatriculare.
Conform legii 448/2006
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Problema e ca nu am nevoie de a adapta automobilul pentru tipul meu de handicap,atat timp cat aceasta facilitate se refera la toate persoanele cu handicap grav sau accentuat as vrea sa stiu daca beneficiez de aceasta facilitate..
Din pacate aceasta lege este interpretabila si nu am gasit nicaieri alte specificatii.

Va multumesc frumos,
Crisan Mircea
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 August 2010
Cocainaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cocainaa , utilizator 17:08, 30 August 2010
Buna ziua.
As dori totusi daca se poate un raspuns pt ca mie mi s-a spus ca doar cei cu handicap locomotor au aceste facilitati,iar dupa cate vad in alte discutii anterioare purtate pe acest site,am observat ca sunt scutite de taxe inclusiv persoane cu dizabilitati auditive .
Va rog frumos daca as putea obtine un raspuns pt. ca problemele mele de deplasare sunt majore deoarece sunt la a doua operatie pe cord deschis.
Tin sa precizez ca posed permis de conducere obtinut intre cele 2 operatii.

Si daca sunt indreptatit sa primesc aceste drepturi cui trebuie sa ma adresez direct?
Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Luni, 30 August 2010
Cocainaa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul auto,scutit sau de platit. Cocainaa Cocainaa Buna ziua, Am o mare nedumerire.Conform legii 448/2006 as fi scutit de la plata impozitului auto fiind persoana cu handicap grav sau accentuat.Am fost la ... (vezi toată discuția)
Impozitare si taxa auto - persoana cu handicap vitan_diana vitan_diana Sunt persoana cu handicap de vedere accentuat, nedetinatoare de permis auto. Dorim sa ne achizitionam un autoturism, autoturism ce dorim sa il inmatriculam pe ... (vezi toată discuția)
Impozit persoana cu handicap iustinian 13 iustinian 13 As dorii sa stiu daca o persoana cu handicap grav - tatal meu, beneficiaza de scutire la plata impozitului pe casa, terenul aferent casei si teren arabil in ... (vezi toată discuția)