Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... abrevieri transport maritim CIF,
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

abrevieri transport maritim CIF,

buna ziua,
am importat marfa din China 950usd- plata in avans, transport 625, factura fiind CIF Bucuresti.
marfa a ajuns in portul Koper din Slovenia, ulterior transferata catre Romania-Baneasa, dar am avut supriza la avizare sa mi se imputa plata 582 euro THC/LCL desi pe B/L este specificat
LCL SERVICE CHARGE & DESTINATION CHARGE & D/O fee & cisf FOR ACCOUNT OF CONSIGNEE

FREIGHT PREPAID
place of delivery: Bucharest

va rog spuneti-mi de ce trebuie sa mai platesc acesti bani, deoarece nu gasesc explicatii
~ Conținut șters la cerere ~
v-ati lamurit pana la urma?
Ati primit marfa in conditii CIF si exact cum ati descris la inceput ce scria pe B/L
taxele de terminal (THC) si cele de grupaj (LCL) erau in sarcina dvs. in cuantum de EUR582. Case closed :)
Buna Sonia,
trec prin exact aceeasi problema pe care vad ca ai avut-o si tu in urma cu un an...
as vrea sa stiu cum si daca ai solutionat-o...
ma poti ajuta te rog?

Multumesc!
Buna ziua,

Dati-ne cateva amanunte, va rog