Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Intrebare despre cod caen
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Intrebare despre cod caen

Am intentia de a dechide o firma dar vroiam sa stiu de la inceput daca acest cod caen se poate modifica pe parcurs si in ce conditii si ce costuri implica asta..

In actul constitutiv al societatii veti prevedea obligatoriu activitatile pe care doriti sa le desfasurati pe firma, la capitolul"obiect de activitate". Veti avea un obiect principal de activitate, adica activitatea principala pe care o veti desfasura si la "obiectul secundar" alte activitati pe care credeti ca le veti desfasura in functie de oportunitatile pe care le veti intalni sau abilitatile profesionale pe care le aveti.Activitatile sunt codificate in codul CAEN
Pe parcursul activitatii firmei puteti modifica atat obiectul de activitate principal cat si cel secundar, fie prin adaugarea unor activitati fie prin radierea celor pe care le aveti deja .
Modificarea obiectului de activitate se face prin decizia asociatului unic sau Hot AGA, cand sunt mai multi asociati.
In baza declaratiei pe proprie raspundere model 2, obtineti autorizarea pentru activitatile( din actul constitutiv) pe care doriti sa le desfasurati efectiv.
Daca schimbati obiectul principal de activitate, veti schimba si certificatul de inmatriculare.
Costurile sunt diferite si s-ar putea situa intre 300-600 roni, numai modificarea exclusiv costurile de redactare a actelor si de reprezentare la ORC, cu exceptia cazului cand ti-ai angajat un consilier juridic chiar si cu timp partial
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Multumesc mult...

Am auzit pe cineva mai demult ca avea toate sau oricum majoritatea obiectelor de activitate din cod si cum nu stiam mai nimic nu am dat importanta,si daca ma mintea si daca nu oricum nu puteam sa intru intr-o contradictie..

Acum ca am ajuns sa ma intereseze sunt multumit ca am unde sa ma informez raid....multumesc inca o data
Sigur , poti sa-ti pui in actul constitutiv toate codurile permise sau pentru care nu este necesar sa obtii autorizari speciale.
Te autorizezi initial pe declaratie pe proprie raspundere la cateva, ca sa nu ai costuri mari.
Ulterior, in timp, soliciti autorizarea si pentru altele. Nu ar mai fi necesara o decizie sau hot AGA de modificare a actului constitutiv si prin urmare costurile vor fi mai mici.
Bafta!