Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea domiciliului conjugal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea domiciliului conjugal

Buna seara tuturor,
Am si eu o mare problema de curand am intentat actiunea de divort ,intentionez sa parasesc domiciliul conjugal insa sotul meu ma ameninta ca ma va duce la politie pentru parasire de domiciliu si ma va acuza ca am rapit minora de 7 ani.....angajarea unui avocat cel putin in momentul acesta imi este imposibila .....va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Nu exista infractiunea de parasire a domiciliului conjugal -
traiam intr-o tara libera unde libertatea de miscare este
garantata de Constitutie,
Nu exsita nici infractiunea de rapire a minorei pentru ca
sunteti mama fetitei si puteti pleca cu aceasta oriunde vreti.
Solicitati incredintarea minorei prin actiune de divort.
Exista infractiunea de abandon de familie in schimb.
Abandonul de familie este o infractiune grava, prevazuta in art. 305 din Codul Penal ce consta in:

-parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l (pe cel pe care are obligatia sa il intretina) la suferinte fizice sau morale;
-neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazuta de lege;
-neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca.
Prima situatie prevazuta de Codul Penal, parasirea implica o actiune de indepartare de la domiciliu a celui obligat la intretinere, iar alungarea presupune, dimpotriva indepartarea de catre faptuitor a celui indreptatit la intretinere, de la domiciliul sau. Lasarea fara ajutor implica din partea celui obligat la intretinere o atitudine de pasivitate; acesta nu pleaca de la domiciliu si nici nu il indeparteaza de la domiciliu pe cel indreptatit la intretinere ci, continuand sa stea impreuna, nu ii furnizeaza mijloacele de trai necesare.

Al doilea caz, prevazut la litera b., se refera la abandonul de familie realizat sub aspectul material, prin neindeplinirea obligatiilor de intretinere prevazute de lege. Este vorba de persoanele care au, potrivit legii, obligatia de intretinere fata de o alta persoana si care nu isi indeplinesc aceasta obligatie, nu acorda ajutor material si moral. Tinand cont ca legea impune obligatia de intretinere in anumite conditii, la determinarea infractiunii de abandon se tine seama de aceste conditii, pe care instanta le verifica. Daca acestea nu sunt indeplinite, se considera ca infractiunea nu a fost savarsita.
:((
av_andra13 a scris:

Exista infractiunea de abandon de familie in schimb.
Abandonul de familie este o infractiune grava, prevazuta in art. 305 din Codul Penal ce consta in:

-parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l (pe cel pe care are obligatia sa il intretina) la suferinte fizice sau morale;
-neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazuta de lege;
-neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca.
Prima situatie prevazuta de Codul Penal, parasirea implica o actiune de indepartare de la domiciliu a celui obligat la intretinere, iar alungarea presupune, dimpotriva indepartarea de catre faptuitor a celui indreptatit la intretinere, de la domiciliul sau. Lasarea fara ajutor implica din partea celui obligat la intretinere o atitudine de pasivitate; acesta nu pleaca de la domiciliu si nici nu il indeparteaza de la domiciliu pe cel indreptatit la intretinere ci, continuand sa stea impreuna, nu ii furnizeaza mijloacele de trai necesare.

Al doilea caz, prevazut la litera b., se refera la abandonul de familie realizat sub aspectul material, prin neindeplinirea obligatiilor de intretinere prevazute de lege. Este vorba de persoanele care au, potrivit legii, obligatia de intretinere fata de o alta persoana si care nu isi indeplinesc aceasta obligatie, nu acorda ajutor material si moral. Tinand cont ca legea impune obligatia de intretinere in anumite conditii, la determinarea infractiunii de abandon se tine seama de aceste conditii, pe care instanta le verifica. Daca acestea nu sunt indeplinite, se considera ca infractiunea nu a fost savarsita.
:((

In speta de fata nu sunt intrunite alementele constitutive ale infractiunii de abandon de familie in inici una din cele trei forme.
E vorba de mama cu fetita care vor sa plece din domiciliul conjugal - sotul nu are nevoie de ingrijire si intretinere din aprtea sotiei, nu se afla in nevoie.
puteti pleca cu tot cu minora unde doriti in tara, daca aveti unde locui. aveti in vedere ca trebuie sa indicati instantei o adresa unde veti locui, pt ancheta sociala in legatura cu minora
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!