Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... facultate + master la zi = vechime?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

facultate + master la zi = vechime?

1 an de facultate se echivaleaza cu 1 an vechime?
Facultatea constituie stagiu asimilat de cotizare care se ia in considerare la pensie numai daca ati urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
Facultate la zi 5 ani + master la zi, facultati de stat amandoua, dar am si lucrat in acest timp (absolvite amandoua)
petje, utilizator
Masterul nu se ia in considerare la pensie si nici nu constituie vechime in munca.
Dar cei 5 ani de facultate echivaleaza cu 5 ani de munca sau e procent?
Nu este procent ... 5 ani de facultate la zi = 5 ani de stagiu de cotizare pentru pensie