avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... facultate + master la zi = vechime?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

facultate + master la zi = vechime?

1 an de facultate se echivaleaza cu 1 an vechime?
Cel mai recent răspuns: paul anghelea , utilizator 13:36, 8 Septembrie 2010
Facultatea constituie stagiu asimilat de cotizare care se ia in considerare la pensie numai daca ati urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
Facultate la zi 5 ani + master la zi, facultati de stat amandoua, dar am si lucrat in acest timp (absolvite amandoua)
Ultima modificare: Marți, 31 August 2010
petje, utilizator
Masterul nu se ia in considerare la pensie si nici nu constituie vechime in munca.
Dar cei 5 ani de facultate echivaleaza cu 5 ani de munca sau e procent?
Nu este procent ... 5 ani de facultate la zi = 5 ani de stagiu de cotizare pentru pensie

Alte discuții în legătură

Facultatea=vechime dalis dalis as vrea sa stiu daca facultatea e considerata vechime in urmatoarele conditii: am lucrat din timpul facultatii pe post de 'functionar' stare care a continuat ... (vezi toată discuția)
Facultatea se considera vechime? Nico-Lavi Nico-Lavi Buna ziua, sunt inca studenta la zi la UPB si as vrea sa stiu daca pe perioada facultatii am fost angajata dar doar sezonier iar unde m-am angajat mi s-a spus ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare asandulescu asandulescu Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca.Datele mele ... (vezi toată discuția)