Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul varsta de pensionare

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca.Datele mele sunt urmatoarele :
-nascut 21.10 1956
-vechime in munca 25 ani si 10 luni
-grupa 1 de munca =10 ani si 10 luni
-grupa 2 de munca =3 ani si 8 luni
-facultate la zi 5 ani
-stagiu militar 1 an si 4 luni
De asemenea va rog sa-mi spuneti cat ar fi in total stagiu de cotizare?
Multumesc!
Pentru 10 ani de grupa I-a se acorda o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(6 luni la 1 an).
25 si 10 + 5 = 30 de ani si 10 de stagiu.
Beneficiati de o reducere cu 5 ani a varstei standard(65)daca indepliniti conditia stagiului complet de 35 de ani.
Multumesc pentru raspunsul partial!Puteti sa-mi spuneti ceva despre Gr.2(influenta la reducere varsta pensionare,stagiu de cotizare)?!

Multumesc!
asandulescu, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani si 10 luni de gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (65 -5 = 60) numai daca aveti stagiul complet de cotizare.
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 5 luni.

3. Pentru cei 3 ani si 8 luni de gr. a II-a de munca:
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece pentru legea prevede un minimum de 6 ani in de gr. a II-a de munca;
- se adauga la stagiul de cotizare 11 luni.

4. - Stagiul dvs. de cotizare va fi acum de: 25/10 + 5/5 + 0/11 = 31 de ani si 4 luni, deci nu puteti solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea stagiului de cotizare si nici pensie anticipata partiala.
- Va ramane solutia pensionarii pentru limita de varsta la 65 de ani, in octombrie 2021.

5. Facultatea la zi si stagiul militar obligatoriu sunt perioade asimilate stagiului de cotizare, se valorifica la pensionarea pentru limita de varsta dar nu sunt luate in calcul pentru stagiul complet de cotizare.

Pentru 10 ani se acorda o perioada suplimentra de 5 ani(6 luni la 1 an).

Se acorda doar pentru anii intregi.
Pentru grupa a II-a nu se acorda perioada suplimentara.
Se acorda dor daca aveti minim 5 ani.

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.
Punctul 5. daca Facultatea la zi si stagiul militar sunt perioade asimilate stagiului de cotizare,pentru pensie la limita de varsta nu sunt luate in calcul si la stagiul complet de cotizare??