Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare definitiva

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu varsta de pensionare definitiva pt tatal meu:
*este nascut in martie 1954
*are stagiul militar de 1 an si 4 luni si 7 zile
*21 ani si 9 luni si 20 zile lucrati in conditii de grupa a II - a
*6 ani si 8 luni si 13 de zile lucrati in conditii normale

din iunie 2006 este in pensie de boala gr 3 pana in prezent.

Va multumesc!
1. Pentru un barbat nascut in martie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni 65/0 - 4/6 = 60 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 3 luni (28/6 + 5/3 = 33 de ani si 9 luni).

3. Pentru a putea solicita pensionarea la varsta standard redusa de pensionare trebuie sa aiba stagiul complet de cotizare de 35 de ani (ii lipsesc 2 ani si 3 luni).

4. Perioada de stagiu militar obligatoriu si perioade de pensie de invaliditate sunt perioade asimilate stagiului de cotizare pentru pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

5. De la pensie de invaliditate se poate trece numai la pensie de limita de varsta la 65 de ani, in martie 2019.