Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... armata vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

armata vechime in munca

Vecinul meu are 35 de ani vechime cu armata cu tot si 9 ani de grupa 2 suta la suta si este nascut in 1954 . Cand poate iesi la pensie anticipata sau normala ?
1. Stagiul militar (banuiesc ca este vorba de 1 an si 4 luni) nu este stagiu de cotizare la pensie, este perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.

2. Pentru un barbat nascut in 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 9 ani lcrati in gr. a II-a de munca (in procent d 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (65/0 - 1/6 = 63 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 3 luni (33/8 + 2/3 = 35 de ani si 11 luni).

4. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani (adica oricand de acum inainte).