Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical pentru ingrijirea copilului pana la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical pentru ingrijirea copilului pana la 7 ani intrerupe preavizul?

buna ziua
sunt insarcinata si in urma cu o luna am anuntat directorul de departament si pe cel de la resurse umane cu privire la aceasta stare de fapt (adev medicala + instiintare inregistrata - pe care administratorul societatii a rupt-o de furie - noroc ca am o copie), ieri am fost instiintata ca voi fi concediata pe motiv de desfiintare departament evident si postul meu - desfiintare fictiva intrucat superiorul meu va ramane in continuare probabil angajat pe o alta firma; va rog sa-mi comunicati daca concediul medical pentru ingrijirea copilului pana la 7 ani intrerupe termenul de preaviz si daca termenul de preaviz va incepe sa curga dupa terminarea concediului medical chiar daca decizia a fost trimisa cu 2 zile anterior inceperii concediului medical cu confirmare de primire
Legea nr. 53/2003 - Codul muncii

1. Art. 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

Daca puteti face dovada ca inainte de emiterea deciziei de concediere ati comunicat angajatorului starea dvs. de graviditate, aveti sanse sa obtineti in instanta anularea concedierii.

2. Art. 75 Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului.

a) Daca decizia de concediere v-a fost fost comunicata inainte de acordarea concediului medical, se suspenda termenul de preaviz, urmand ca acesta sa continue dupa ce expirarea duratei concediului de boala.
b) Daca decizia de concediere nu v-a fost comunicata inainte de acordarea concediului medical angajatorul trebuie sa modifice termenul de preaviz si sa vi-o comunice dupa incetarea concediului medical.
1. Concediul medical pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 7 ani suspenda CIM deci si preavizul care se reia, de unde a ramas, pana se implinesc cele 20 de zile lucratoare.
2. Vedeti ca acest concediu este de 45 de zile calendaristice pe an.
3. Daca intrati in somaj, de aici puteti intra in orice fel de concediu medical, in concediu de maternitate si in CCC pana la 2 ani.
4. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste. Cererea de intrare in CCC o faceti catre Agentia de somaj.
5. Concediile medicale, cel de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa fiecare din aceste concedii.