Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva 19 sau 24%?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva 19 sau 24%?

Buna ziua,
am intocmit o factura de avans materiale in luna iunie cand tva-ul era 19%. Cea mai mare parte din materiale le-am livrat in luna iunie, iar o diferenta mica de materiale le-am livrat in august. Vreau sa fac factura finala, sa stornez avansul si sa facturez materialele livrate. Problema pe care o am este ca nu stiu la materialele pe care le-am livrat in luna iunie ce cota tva sa aplic 19 sau 24%?
Multumesc.

Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor, art 134 1 alin 1.
Factura pt cele livrate in iunie trebuia facuta pina in 15 luna urmatoare (iulie), art 155 alin 1 (cota tva 19%).
Chiar daca nu ati intocmit factura, tva-ul tot trebuia colectat la data livrarii.

Ca raspuns la intrebarea dvoastra, presupunind ca pt materialele livrate aveti avize de insotire a marfii, facturati cu 19% pt cele livrate in iunie si 24% pt cele din august. Avansul se storneaza cu 19%.