avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva 19 sau 24%?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva 19 sau 24%?

Buna ziua,
am intocmit o factura de avans materiale in luna iunie cand tva-ul era 19%. Cea mai mare parte din materiale le-am livrat in luna iunie, iar o diferenta mica de materiale le-am livrat in august. Vreau sa fac factura finala, sa stornez avansul si sa facturez materialele livrate. Problema pe care o am este ca nu stiu la materialele pe care le-am livrat in luna iunie ce cota tva sa aplic 19 sau 24%?
Multumesc.

Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 14:24, 1 Septembrie 2010
Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor, art 134 1 alin 1.
Factura pt cele livrate in iunie trebuia facuta pina in 15 luna urmatoare (iulie), art 155 alin 1 (cota tva 19%).
Chiar daca nu ati intocmit factura, tva-ul tot trebuia colectat la data livrarii.

Ca raspuns la intrebarea dvoastra, presupunind ca pt materialele livrate aveti avize de insotire a marfii, facturati cu 19% pt cele livrate in iunie si 24% pt cele din august. Avansul se storneaza cu 19%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva avans incasat in 2015 WinstonSmith WinstonSmith Cum se storneaza avansurile incasate in 2015 cu TVA 24%, avand in vedere ca marfa se va livra in 2016 cu TVA 20%. Este vorba de un avans de 10% incasat in 2015 ... (vezi toată discuția)
Cand intra in vigoare tva-ul de 24%? rox_ann07 rox_ann07 cand intra in vigoare acest tva de 24%? si ce trebuie sa facem cu casele de marcat? am auzit ca trebuie duse la modificat. preturile le modificam la toate ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa cereale ramolex ramolex buna seara! in luna aprilie 2011 am incasat un avans in contul unei livrari de cereale pentru care am eliberat o factura cu tva 24%. dupa recoltare, va ... (vezi toată discuția)