Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model demisie cu preaviz

Buna ziua.puteti sa ma ajutati cu un model de demisie cu preaviz, mai exact ce articol de lege trebuie precizat.
Va multumesc!
D E M I S I E
Subsemnatul (a) _______________________________________, salariat la
___________________________________, în functia de ____________________,
va rog sa luati act de demisia mea, urmând sa încetez activitatea la data de
________________.
Perioada de timp dintre prezenta notificare si data încetarii activitatii reprezinta
preavizul de ___ zile calendaristice prevazut în contractul individual de munca. În
cazul în care doriti sa renuntati partial sau total la preaviz va rog sa-mi comunicati.
Data _______________ Semnatura __________________
Domnule Director,

Subsemnatul Nume Prenume , angajat in functia de………… in cadrul societatii XYZ s.r.l, prin prezenta va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului meu de munca, nr………….din data zz/ll/aa, in baza art. 79 alin.1 din Codul muncii - Legea 53/2003 modificata si completata, prin demisie cu respectarea preavizului de … zile prevazut de legea mai sus mentionata.

Va multumesc!

Data:
Va dau si eu un model de notificare de demisie:

Catre,
S.C. ________________________

Domnule Administrator,

Subsemnatul(a) _______angajat(a) in functia/meseria ______________
la _______________, prin prezenta notificare va comunic incetarea contractului individual de munca prin demisie, conf. art. 79 (1) din Codul muncii.
Perioada de preaviz de ____ zile calendaristice va decurge da la data prezentei pana la data de ___________ , iar cu data de ________ inceteaza activitatea mea la S.C. __________ .
Va rog sa procedati la intocmirea documentelor necesare pentru incetarea contractului individual de munca!

Data __________ Semnatura __________
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua! acelasi model il pot utiliza pentru contractul de impresariere?
Multumesc anticipat.
Nu il puteti folosi pentru un astfel de contract ... contractul respectiv nu este supsu legislatiei muncii , el va inceta in situatiile prevazute in cuprinsul acestuia ... daca rezilierea contractului se poate face unilateral , atunci exista posibilitatea notificarii celellate parti contractante cu un anumit termen inainte de data rezilierii.