Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... viteza maxima pe ninsoare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

viteza maxima pe ninsoare

ce se intampla daca ai depasit viteza de 50 de km in afara localitatii pe timp de iarna , cu carosabil acoperit cu zapada si esti prins?
ma intereseaza de permis , daca il ia cum il recuperi si de amenda.
va multumesc
Pai nu prea se intampla nimic.
De ce credeti ca s-ar intampla ceva?
Sunteti sub limitele legale!
Nu se intampla nimic daca nu ati depasit viteza legala,dar in caz de accident usor fara victime ve-ti fi sanctionat contraventional pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum.
pai accidentul a fost cu un mort
nu stiu ce viteza aveam,dar daca expertiza demonstreaza ca aveam 50 sau mai mult de 50 la ora ce se poate intampla?
imi suspenda permisul si daca da cum il iau inapoi
voi primi amenda? si cat?
tin sa precizez ca nu eu sunt vinovatul.
va multumesc!
In asemene conditii se face o expertiza,daca in urma expertizei se demonstreaza ca ati depasit viteza legala si ca daca ati fi circulat cu viteza mai mica adaptata conditiilor de drum acea persoana nu ar fi decedat,puteti raspunde si d-voastra contraventional sau penal,depinde despre ce accident este vorba si cum s-a produs acesta.In afara localitatii viteza maxima este de 90 KM/h daca nu ati depasit aceasta viteza si cealalta masina a intrat in d-voastra nu patiti nimic.