Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract norma intreaga
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract norma intreaga

Buna ziua!
O angajata are contract de munca cu 8 ore/zi, dar lucreaza 6 ore/zi inclusiv sambata si duminica pt. a realiza nr. de ore din luna. Intrebarea mea este: orele lucrate sambata si duminica sunt considerate ore suplimentare?
@mihai_u
Cele mentionate de mine anterior se bazeaza pe un caz real in care societatea avea nevoie de o persoana doar 4-6 ore pe zi inclusiv simbata si duminica si cu acordul salariatului cim a ramas neschimbat pe norma intreaga si nu a avut probleme cu ITM-ul.
Durerea in aceasta tara este ca nu se vrea o privire de ansamblu cu solutii acceptabile pt. ambele parti.
Daca doriti sa stam la bariera si nu sa o ocolim , atunci angajatul respectiv este concediat (pt. ca nu poate presta 8 ore/zi) si se va cauta un alt angajat care sa poata respecta programul de munca.
@despi
Atita timp cit angajata lucreaza simbata si duminica doar pt. a completa nr. de ore ne lucrate in cursul saptaminii atunci nu veti avea probleme cu ITM-ul si nici nu trebuie sa platiti ore suplimentare. Dar asta doar cu conditia ca salariata sa nu depaseasca 40 ore/saptamina sau 48 daca in regulamentul intern si in CIM aveti prevazut un program de 8 ore/zi si 6 zile lucratoare/ saptamina.
ContSters160319, utilizator
Va multumesc mult pt. raspunsuri.