Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestare serviciu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestare serviciu

Daca o firma presteaza urmatoarele servicii: intocmire decl vamala de export, asistenta vamala export, intocmire CMR export si alte doc necesare exportului; aceste servicii sunt scutite de TVA si daca da care ar fi baza legala.
Va multumes si toate cele bune.
Week-end placut tuturor.
Conform art 141 din codul fiscal , nu va incadrati in categoria serviciilor scutite de TVA
ART. 143
Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar
(1) Sunt scutite de taxă:
c) prestările de servicii, inclusiv transportul şi serviciile accesorii transportului, altele decât cele prevăzute la art. 141, legate direct de exportul de bunuri sau de bunurile plasate în regimurile ori situaţiile prevăzute la art. 144 alin. (1) lit. a);