Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu de risc maternal si CM sarcina si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu de risc maternal si CM sarcina si leuzie

Va rog sa ma ajuta-ti intr-o problema.
Am nascut pe data de 14.05.2010.Din data de 01.01.2010 am fost in concediu de risc maternal (fiind depistata cu hepatita c)si in concediu de sarcina si leuzie pana in data de 31.07.2010.Desi aveam un salariu brut de 1361 ron pe CM-urile respective am primit in jur de 900roni pe luna.Mi se pare extrem de putin ,tinand seama ca din CMnu se opresc nici somaj,nici impozit sau pensie.Rugamintea mea este daca puteti sa ma ajutati cu un calcul exact pe fiecare luna,stiut fiind ca pe baza acestiu calcul m-i se va calcula valoarea indemnizatiei pt. cresterea copilului.Va multumesc
Indemnizatia pentru concediu de risc maternal este de 75% din baza de calcul (din media veniturilor din ultimele 6 luni).
Daca calculam 75% din 1361 lei (in ideea ca ati avut acelasi salariu in ultimele 6 luni), rezultatul este 1020 lei. S-au scazut contributiile si v-a ramas o indemnizatie neta de aprox 900 lei.
multumesc