avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1874 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu de risc maternal si CM sarcina si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu de risc maternal si CM sarcina si leuzie

Va rog sa ma ajuta-ti intr-o problema.
Am nascut pe data de 14.05.2010.Din data de 01.01.2010 am fost in concediu de risc maternal (fiind depistata cu hepatita c)si in concediu de sarcina si leuzie pana in data de 31.07.2010.Desi aveam un salariu brut de 1361 ron pe CM-urile respective am primit in jur de 900roni pe luna.Mi se pare extrem de putin ,tinand seama ca din CMnu se opresc nici somaj,nici impozit sau pensie.Rugamintea mea este daca puteti sa ma ajutati cu un calcul exact pe fiecare luna,stiut fiind ca pe baza acestiu calcul m-i se va calcula valoarea indemnizatiei pt. cresterea copilului.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters166483 , utilizator 12:29, 22 Septembrie 2010
Indemnizatia pentru concediu de risc maternal este de 75% din baza de calcul (din media veniturilor din ultimele 6 luni).
Daca calculam 75% din 1361 lei (in ideea ca ati avut acelasi salariu in ultimele 6 luni), rezultatul este 1020 lei. S-au scazut contributiile si v-a ramas o indemnizatie neta de aprox 900 lei.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de risc maternal si cm sarcina si leuzie ContSters166483 ContSters166483 Buna ziua, Va rog sa ma ajuta-ti intr-o problema. Am nascut pe data de 14.05.2010.Din data de 01.01.2010 am fost in concediu de risc maternal si in ... (vezi toată discuția)
Calcul concedii medicale ContSters166483 ContSters166483 Buna ziua, tuturor Este pentru prima data cand intru pe acest forum si va rog daca se poate sa ma ajutati . Eu am avut concediu de risc maternal ( ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de risc maternal cristinnna cristinnna Buna ziua, As dori sa ma ajutati cu o clarificare pentru urmatoarea situatie: In luna octombrie am intrat in concediu de risc maternal incepand cu data ... (vezi toată discuția)