avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere Contract Orange - Pasi de urmat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere Contract Orange - Pasi de urmat

Buna ziua,

Sunt in situatia de a fi obligat sa renunt la 2 abonamente Orange: unul de voce si unul de internet. Am incercat in zadar sa micsorez suma abonamentului de voce (20 € lunar) si mi s-a raspuns in mod repetat de catre 6 angajati Orange ca NU este posibil. In consecinta, i-am informat ca doresc rezilierea ambelor contracte.

1. Abonamentul de voce: a fost prelungit pentru 12 luni printr-un Act Aditional la data de 17/4/2010. Nu am beneficiat de nici o oferta speciala sau telefon mobil.

Cei de la Orange mi-au spus ca ma "iarta" de suma de 100€ (daune in cuantum de) si imi cer in schimb sa platesc suma de X luni ramase din abonament inmultit cu suma lunara fara TVA. Daca doresc sa reziliez acest contract, trebuie sa platesc suma respectiva odata cu factura lunii urmatoare si asa se rezilieaza contractul.

2. Abonamentul de date: incheiat pe 12 luni in 11/05/2010. Am cumparat modemul de la inceput si nu beneficiez de oferte speciale. Aceeasi poveste: suma ceruta pt reziliere este de X luni inmultit cu suma lunara fara TVA.
In contract, nu se spune absolut nimic despre eventuale daune la rezilierea contractului sau macar calcularea sumei de plata la reziliere.

Clauze prezente in actul aditional de prelungire a contractului de voce (am introdus puncte in locul unde nu a iesit bine copia xerox):
Art.2. Partile consimt prelungirea relatiei contractuale cu o noua perioada minima contractuala de 12 luni; perioada minima contractuala incepe fie de la data expirarii perioadei contractuale aferente perioadei come.. vigoare, fie de la data intrarii in vigoare a prezentului act aditional in cazul in care clientul este in perioada prel... tacite succesive.
In cazul denuntarii unilaterale a contractului sau in cazul cesiunii la initiativa Clientului in cursul perioadei contractuale, Clientul va plati o suma reprezentand valoarea abonamentului inmultita cu numarul de luni rama... la expirarea perioadei minime contractuale, la care se adauga daune in cuantum de 100 Euro, pentru fiecare ... SIM.
Clientul este de acord sa mentina planul tarifar ales prin prezenta oferta pentru toate cartelele SIM pe o perio.. minim 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentului plan aditional. Inainte de indeplinirea acestui termen ... fiecare cartela SIM transferata pe un plan tarifar inferior celui ales sau din afara grupei de abonamente .. acestuia, Clientul va plati daune in cuantum de 100 Euro. Daunele solicitate sunt considerate ju... avand in vedere faptul ca oferta initiala este personalizata si adaptata in functie de cerintele si nevoile Clientului .... fiecarei achizitionari ulterioare a unui telefon la un pret special in conditiile programului Orange Thank You, ...perioada fixa de 12/24 luni, in functie de oferta pe care pentru care clientul va opta la momentul respectiv. Aceasta p... se va calcula de la data achizitionarii fiecarui telefon.
Celelalte dispozitii contractuale raman neschimbate. Incheiat in 2(doua) exemplare originale, cate unul pentru.. parte , azi 17/04/2010.

....................................................................................................

Pana la urma, mi se pare evidenta incercarea destul de penibila a angajatilor Orange de a ma ameninta cu plata intreaga a perioadei ramase din contract (citez:"rezilierea devine valabila numai in momentul platii sumei respective, daca nu, contractul se desfasoara in continuare la fel ca pana acum").
Am incercat sa obtin ceva scris de la Orange pe aceasta tema, fara succes. Ei insista ca este de ajuns cererea mea telefonica ca sa se rezilieze contractul, eu am cerut sa fac o cerere scrisa de reziliere la care sa primesc ceva semnat de ei, mi s-a inmanat o Cerere de Denuntare unde apare doar semnatura mea.
Am cerut factura in care apare suma de plata pentru reziliere, din nou nu se poate, ar trebui sa o cer eu la casa luna urmatoare.(?!)

Intrebari:
1. Pot scapa de ei fara sa platesc abonamentul pe viitor?
2. Daca da:
2.1. Am inteles ca trebuie sa trimit o cerere de reziliere in scris cu confirmare de primire. Daca imi puteti indica cam cum sa sune.
2.2. Am inteles ca este obligatoriu sa trimit copii dupa toate actele catre ANPC ca sa nu am probleme pe viitor. Daca este cazul sa astept raspunsul lor (Orange) inainte sa trimit.

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Abonament orange jianu ana jianu ana in 2oo9 sept m-am prezentat sa-mi teinnoiesc abonamentul de 3 euro la orange.Am reinnoit ab. pe 2 ani si d-ra mia dat un telefon de fidelizare si un ab. de 10 ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract orange romania Robert Marian Robert Marian Dragi colegi ma puteti ajuta sa imi intocmesc o cerere cu suport juridic pe care sa o depun la Orange Romania si sa imi reziliez contractul cu ei. Pe scurt, in ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract abonament telefonie mobila laurcapa laurcapa Buna ziua Va scriu cu o nelamurire privin rezilierea unui abonament la o firma de telefonie mobila. O descriere succinta a situatiei ar fi urmaqtoarea ... (vezi toată discuția)