Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum refuz antena gsm pe bloc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum refuz antena gsm pe bloc?

va rog spuneti-mi si mie care este procedura prin care se aproba montarea unei antene gsm pe bloc? Eu nu sunt de acord cu ea, datorita radiatiilor puternice pe care le produce. Asociatia a organizat sedinta, dar in general la sedinte nu vin mai mult de 7, 8 oameni, la 5 scari de bloc. Exista posibilitatea (nefericita) sa se aprobe prin vot al celor prezenti? este corect un vot de, sa zicem, 4 la 3..in conditiile in care toti ceilalti sunt absenti? Dat fiind ca este vorba de proprietatea tuturor celor prezenti, nu ar trebui ca acceptul sa vina in urma semnarii de catre fiecare apartament a acordului? Unde pot apela in cazul in care se va vota in cativa oameni si presedintele blocului (care probabil e deja mituit) va aproba in numele tuturor? Din cate stiu terasa blocului este spatiu comun, deci imi apartine si mie, ca proprietar. Va rog ajutati-ma, sunt in mare criza de timp. Multumesc
x
ContSters61266, utilizator
am rugamintea de a ma ajuta!Aproape de casa mea am inteles ca se doreste de catre Orange a se instala o antena GSM.Nu stiti cumva care este legea care guverneaza instalarea acestora?Au sa solicite in consiliul Primariei aviz de constructie.Eu ce pot face pt a nu-si da acestia acordul?Va multumesc
daca locuiti la ultimul nivel, este suficient sa nu le dati acordul. iar daca sinteti in aceasta situatie si totusi apare acea antene, dati asociatia in judecata, pentru ca ESTE OBLIGATORIU ACORDUL PROPRIETARILOR DE LA ULTIMUL NIVEL, CEL AFECTAT DE MONTAREA ACESTEI ANTENE. ;)
daca nu stati la ultimul nivel si s-a hotarit in adunarea generala montarea respectivei antene, si au si acordul proprietarilor de la ultimul nivel, nu prea aveti ce face
felix34 a scris:

daca locuiti la ultimul nivel, este suficient sa nu le dati acordul. iar daca sinteti in aceasta situatie si totusi apare acea antene, dati asociatia in judecata, pentru ca ESTE OBLIGATORIU ACORDUL PROPRIETARILOR DE LA ULTIMUL NIVEL, CEL AFECTAT DE MONTAREA ACESTEI ANTENE. ;)
daca nu stati la ultimul nivel si s-a hotarit in adunarea generala montarea respectivei antene, si au si acordul proprietarilor de la ultimul nivel, nu prea aveti ce face

apropo de obligativitatea obtinerii acordului proprietarului de la ultimul nivel si de posibilitatea de a introduce actiune legala, ce ati zice daca v-as spune ca:
- eu, proprietar la ultimul etaj, deci direct afectat, mi-am exprimat REFUZUL de a permite incheierea unui nou contract pt antena gsm instalata
- asociatia a incheiat acest contract nesocotind refuzul meu, motiv pt care am dat in judecata asociatia si operatorul de telefonie mobila
- prima instanta mi-a respins cererea pe motiv ca nu numai eu sunt direct afectat, ci TOTI PROPRIETARII DIN BLOC SUNT DIRECT AFECTATI (!!!!!!!) si daca exista acordul majoritatii, atunci pozitia mea este abuziva !!!
- instanta de apel mi-a respins cererea pe motiv ca e abuziva !!! cu toate ca am explicat detaliat motivul introducerii cererii (muncitorii operatorului distrug terasa cand intervin la antena, interventiile se fac deasupra apartamentului meu, am amintit si de pericolul asupra sanatatii, cu toate ca nu e recunoscut in legislatia romana, insa speram sa sensibilizez instanta pt ca acesta este motivul principal), am depus fotografii in care se vad muncitorii pe terasa, deasupra apartamentului meu, cu scule, fire, cabluri etc. imprastiate pe terasa, suspendati in dreptul ferestrelor mele etc. etc.
acum sunt in faza de recurs, mai precis astept decizia din apel pt a introduce recurs, dar nu trag nadejde ca voi obtine o hotarare favorabila. spuneti-mi, cum e posibil ca instantele sa fie atat de oarbe in fata unei legislatii atat de clare, care impune obligativitatea obtinerii acordului in acest caz????
cameliadinut, utilizator
carmi1181 a scris:

In blocul unde stau s-a pus antena gsm si fiecare apartament primeste 3 mil pe luna. Eu cred ca merita.

crezi ca merita sa-ti vinzi sanatatea pt 3 milioane de lei sau pt orice alta suma? ar trebui sa-ti arunci o privire pe la legislatia celorlalte state si ai vedea ca e interzis sa instalezi antene pe blocuri, in preajma spitalelor, a azilelor, a scolilor. e deja stiut ca cei mai afectati de radiatiile electromagnetice emise de antene sunt copii si batranii. ce zici, pt 3 milioane de lei chiar se merita sa le pui sanatatea in pericol?

simplul fapt ca te platesc cu 3 milioane de lei ar fi trebuit sa-ti dea de gandit. ce le vinzi in schimbul acestor 3 milioane? gandeste-te bine, informeaza-te ce si-au cumparat cu acesti 3 milioane...