avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturi de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturi de somaj

daca sunt in somaj si ma amgajez cu conventie civila,pierd drepturile de somaj?
dupa terminarea conventiei(4 luni....tot atat cam mai am si drept la somaj) se poate relua somajul?:confused:
Cel mai recent răspuns: ManagerM , utilizator 09:45, 10 Septembrie 2010
Conform art. 34 din lege a 76/2002, venitul lunar din conventii nu trebuie sa depaseasca indemnizatia de somaj primita lunar.

" Art. 34. - (1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj; "
SALOMIA MARIA MADALINA a scris:

Conform art. 34 din lege a 76/2002, venitul lunar din conventii nu trebuie sa depaseasca indemnizatia de somaj primita lunar.

" Art. 34. - (1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj; "


1. Intre timp Legea 76/2002 s-a mai modificat, pe ici, pe colo:
Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
...
2. Valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare, este de 500 lei.

3. Din Norme metodologice la Legea 76/2002.
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

Buna ziua,
Ma numesc Alina , momentan lucrez la o companie unde am contract pe perioada limitatta de 6 luni.
Nu doresc prelunigirea contractului.
Intrebarea mea ar fi :
Daca am primit somaj cand am terminat facultatea, iar dupa 4 ani si 6 luni de activitate mai primesc somaj?
Va multumesc anticipat!
1. Primiti indemnizatie de somaj de fiecare data cand indepliniti cele doua conditii legale:
- incetarea CIM sa se faca din motive neimputabile dvs;
- in ultimele 24 deluni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
2. Cele 12 luni nu trebuie safie neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator.
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua,

Va multumesc pentru promptitudine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi pt.somaj oprita oprita Buna ziua: Daca pina in data de 01.08.2012 o persoana a lucrat cu contract de munca, fiind indeplinite conditiile de a primii somaj, deoarece de la aceasta ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj i.i. Lumena Lumena buna ziua, Am o intreprinde individuala si veniturile mele sunt la limita, as dori sa stiu daca pot beneficia de ajutor de somaj deoarece am inteles ca PFA ... (vezi toată discuția)
Venituri din conventie civila si indemnizatie de somaj C.Geta C.Geta buna ziua.daca beneficeiz de indemnizatie de somaj si un angajator imi face conventie civila pierd dreptul la indemnizatie.dar contract de prestari ... (vezi toată discuția)