Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cine stabileste caracterul ocazional al veniturilor de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cine stabileste caracterul ocazional al veniturilor de natura profesionala?

Buna ziua,
Sunt salariat cu contract de munca pe perioada nederminata si PFA cod CAEN 7490 care realizeaza venituri de natura profesionala in mod ocazional. Cine trebuie sa ateste caracterul ocazional al veniturilor realizate de PFA.
Titularul PFA si inspectorii de la fisc cu ocazia controalelor fiscale, prin aplicarea prevederilor OUG nr. 58/2010 si HG nr. 791/2010, anexa nr. 2.
George David, Contabil
PFA-ul este infiintat in anul 2007, pana in prezent nu am avut controale fiscale.
Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?
Cautati pe site-ul "legislatia muncii " pentru ca acolo dadeau raspunsul la aceasta intrebare insp. de legislatia muncii. Ei raspundeau ca venitul ocazional este cel obtinut o data pe an , pentru ca nu are caracter repetitiv.