avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Avem un imobil pe care vrem sa il dam celor 2 copii de 12 si 14 ani. Daca se poate ca ei sa fie proprietari si prin ce acte ?
Cel mai recent răspuns: Betea , utilizator 20:22, 14 Septembrie 2010
Da, cand vor deveni majori.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti un act de vanzare catre minori.
MNotarul va va spune tot ce este necesar sa obtineti pentru
ca actuls a fie incheiat valabil.
Pentru minori vor trebui numiti curatori.
Curatorul este numit tocmai sa tina loc reprezentantului legal al minorului.
Eu am inteles ca cei doi 2 copii (de 12 si 14 ani) au parinti, care vor sa lase lor imobilul.
transferul dreptului de proprietate catre minori se poate face prin incheierea unui contract de vanzare cumparare sau contract de donatie (ultima varianta cred ca este cea reala)
minorul de 14 ani avand capacitate restransa de exercitiu vor fi asistat la semnare de catre curatorul numit in baza dispozitiei data de Primarul localitatii de domiciliu a acestuia, in cazul minorului de 12 ani acesta va fi reprezentat tot de catre un curator (care poate fi acelasi)
Va adresati cu cerere catre serviciul de autoritate tutelara din cadrul Primariei de domiciliu
Minorii pot dobandi bunuri imobile.
Asadar , in acest sens , va fi numit un tutuore care sa reprezinte persoanele lipsite de capacitate de exercitiu sau cu cu restransa capacitate de exerctiu.
Totodata, instrainarea presupune incuviintarea Autoritatii Tutelare.
Aceasta poate imbraca forma donatiei sau a vanzarii-cumpararii.
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Curatela Criulescu Criulescu As dori sa cunosc ce implica instituirea curatelei unui minor -ce acte juridice pot/nu pot incheia cei implicati (minor, tutore, curator) in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare catre un minor carmenssilva carmenssilva Vreau sa divortez de sotul meu si, ca nu mai facem partaj am vrea sa trecem casa proprietate comuna in proprietatea fiului nostru minor in varsta de 15 ani. ... (vezi toată discuția)