Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decizia numerotare facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decizia numerotare facturi

Buna ziua,
De curand mi s-a cerut la un control de la Finante decizia nr 2/2007 referitoare la normele de numerotare interna a facturii. In plus vrea sa ii aduc o astfel de decizie pe anul 2007,2008,2009,2010. Cine ma poate lamuri cine si cand trebuia facut acest document? Mentionez ca nu avem program de facturare online, folosim facturiere, comandate la diversi furnizori.
Multumesc anticipat.
1. Persoanele responsabile pentru organizarea si conducerea contabilitatii trebuie sa desemneze prin decizie interna scrisa o persoana sau mai multe, dupa caz, care sa aiba atributii privind alocarea, gestionarea seriilor si numerelor. Se vor emite proceduri proprii de stabilire si/sau alocare de numere prin care se va mentiona, pentru fiecare exercitiu financiar, care este numarul de la care se emite prima factura.
2. Facturile vor avea un numar de ordine secvential stabilit de companie, astfel incat sa asigure necesarul anual. In fiecare an se stabileste numarul de la care se va emite prima factura (se poate incepe in fiecare an de la 0 sau se poate continua de la ultima serie tiparita). In alocarea seriilor si numerelor, se va tine cont de structura organizatorica, respectiv sucursale, filiale, puncte de lucru.
3.Se intomeste o astfel de decizie la sfarsitul fiecariu an,pentru anul urmator.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
pe langa ce a precizat colega @gabrielle mai sus , as adauga temeiul legal :
[ link extern ]
este vorba de omef 2226/2006 si cu permisiunea dvs voi modifica titlul topicului
multumesc
Magda Staicu, Consultant fiscal
Se poate face aceasta decizie si la inceputul anului 2010 pentru anul 2010? Sau este obligatoriu sa fie facuta la sfarsitul anului anterior?
merge pe 4 ianuarie 2010

ANTET_FIRMA

DECIZIE nr. ___ / ___.01.2010

Subsemnatul _____________, in calitate de administrator al SC ____________ SRL, prin prezenta hotarasc:
Subsemnatul __________ in calitate de administrator al firmei, aloca si gestioneaza seriile si numerele aferente facturilor si chitantelor.

IN CONFORMITATE CU:
OMF nr. 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata
SI CU
art. 155 alin.(5) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul Fiscal
SI CU
OMF nr. 2217/2006 privind organizarea evidentei in scopul taxei pe valoarea adaugata conform art. 156 alin. (1)-(3) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare,

SC __________________ SRL emite:
1. Facturi;
2. Chitante;
precum urmeaza :
1. Facturile vor avea o singura (una) serie ____, iar numarul de ordine alocat pentru anul 2010 este in urmatoarea plaja de numere:
2. Chitantele vor avea o singura (una) serie ____, iar numarul de ordine alocat pentru anul 2010 este in urmatoarea plaja de numere:

Administrator,
ContSters123067, utilizator
Multumesc frumos.