Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Favorizarea infractorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Favorizarea infractorului

Sunt intrunite conditile esentiale pentru infractiunea mai sus enuntate:
Unui expert criminalist i s-a incredintat spre solutionare o expertiza intr-o infractiune grava intr-un anumit termen,fara a-l cunoaste pe faptuitor si datorita volumul de munca nu a reusit sa finalizeze expertiza in termenul fixat-binenteles pentru acest fapt a fost amendat judiciar si i s-a refuzat si cererea de scutire a amenzii.
Procurorul de caz a depus plangere pentru Favorizarea infractorului.
Datorita faptului ca expertiza nu a fost finalizata la timp infractorul a fost pus in libertate din lipsa de probe.
exclus sa fie infractiunea de care pomeniti.atunci si procurorii care se ocupa de urmarirea penala ar trebui sa fie cercetati pt savarsirea unei astfel de infractiuni. ca si ei invoca volumul mare de munca cand tergiverseaza cazurile...
Nu sunt intrunite conditiile pentru infractiunea de favorizare infractor.
Faptul ca a fost pus in libertate nu echivaleaza cu solutia de netrimitere in judecata sau cu achitare.
Expertiza a fost efectuata, in ciuda faptului ca s- a intarziat( justificat de volumul mare de munca, unde toate termenele sunt"ieri"!). Cum a fost zadarnicita/ ingreunata urmarirea penala?
Ar fi bine ca domnii procurori sa se obisnuiasca cu strangerea probelor chiar daca infractorul este cercetat in stare de libertate si in conditiile in care avocatii formuleaza cereri si memorii cat cuprinde in apararea legala a clientului lor!
Si?! infractorul va fi cercetat/judecat in functie de intreg materialul probator, fie el si efctuat cu intarziere!
Nu cred ca este posibila nici in gluma o astfel de actiune a procurorului.
Banuiesc ca este vorba despre un scenariu .
Din relatarea dvs.,nu rezulta ca ar exista elemente constitutive ale infractiunii de favorizare a infractorului.
In urma cu ceva ani si avocatii erau retinuti pentru infractiunea de favorizare a infractorului.Au existat cazuri concrete...
Chiar si mie mi-a zis candva un domn procuror de la DICOT ca la modul cum abordez apararea ar fi vorba de aceasta infractiune dar am ras...si l-am dezarmat...

In cazul concret este destul de greu de spus cum se prezinta situatia.Daca exista probe in acuzare nu ar fi exclusa o asemenea invinuire.Depinde de probe...

avocat Claudiu Lascoschi
:offtopic:Daca ar exista si infractiunea de "port ilegal de creier" pentru unii care inventeaza asemenea infractiuni am fi mai bogati,macar din punct de vedere sipiritual si profesional