avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la concediu..
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la concediu..

buna ziua
sunt angajata la o societate de anul trecut 17.10.09,deci curand voi face un an de munca.am contracte determinate prelungite la 6,3 si respectiv 2 luni.nu am avut concediu deloc pana acum.am fost intrebate in uram cu 3 luni cand am dori concediu,am fost programata pe 20 luna aceasta,dar acum aflu ca angajatorul nu mai vrea sa mi dea concediu sustinand ca nu mai am dreptul si ca am timp pana la revelion.mentionez ca lucram 205 ore platite cu 500 lei,daca intreb ceva ma ameninta si ma obliga sa mi scriu demisia pe loc,,,,,ce pot face in acest caz?
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: sherina , utilizator 20:20, 17 Martie 2012
Puteti face o sesizare la ITM pentru nerespectarea Codului muncii si a contractului individual de munca.
va multumesc tare mult pt raspuns,as mai avea nevoie de o lamurire,
la cate zile de concediu am dreptul pt cele 11 luni lucrate?
am dreptul la somaj daca am avut doar contract pe perioade nedeterminate ?

va multumesc anticipat
1. Numarul de zile lucratoare de CO, din CIM (cred ca sunt 21), le impartiti la 12 si inmultiti cu 11 (21:12x11= 19 zile lucratoare.
2. Incetarea unui CIM pe perioada determinata la data expirarii sale (art.56j din Codul muncii) va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni ati avut 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
Ultima modificare: Duminică, 12 Septembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
buna ziua

revin la dv cu o alta problema,sunt operata de fibrom uterin ,cod diag.712,si as dori sa stiu la ce suma am dreptul pe o luna din salariu,daca incadrarea este de 770 lei.

multumesc anticipat
In situatia in care concediul este incepand cu luna martie(1 martie),si nu ati fost operata in urgenta,deci codul de indemnizatie este 01,atunci:

-baza de calcul=770x6=4620

-media zilnica baza calcul=4620:127=36,37(127 zile lucratoare in perioada februarie2012-septembrie 2011)

-indemnizatie bruta cm martie=36,37x22x75%=600lei(22 reprez. nr. de zile lucratoare din martie,daca cm este pt. toata luna)

-CAS=741X10,5%=78lei

-indemnizatie neta cm martie=600-78=522lei

Alte discuții în legătură

Plata concediu prenatal Anca_Lakatos Anca_Lakatos Vreau sa va intreb, am intrat in concediu prenatal la 01.02.2012 iar acum in luna martie angajatorul imi va plati luna de concediu. Contabila angajatorului ... (vezi toată discuția)
Care este valoarea concediului medical pre si postnatal, daca sunt in somaj? monica_dinulescu monica_dinulescu Buna seara, as dori si eu o informatie, va rog. Din decembrie 2009 pana in septembrie 2011, m-am aflat in concediu de ingrijire a copilului, cu o indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal si postnatal kokoleta88 kokoleta88 Va rog mult daca puteti sa imi calculati cam cati bani ar trebui sa iau pt concediul prenatal si postnatal sau sa imi explicati cum se calculeaza. am un ... (vezi toată discuția)