Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care este valoarea concediului medical pre si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care este valoarea concediului medical pre si postnatal, daca sunt in somaj?

Buna seara, as dori si eu o informatie, va rog. Din decembrie 2009 pana in septembrie 2011, m-am aflat in concediu de ingrijire a copilului, cu o indemnizatie in valoare de 950 Ron, in urma recalcularii din iulie 2010. Din septembrie 2011 am intrat in somaj timp de 1 an, pana in septembrie 2012, cu o valoare a indemnizatie de somaj de 480 Ron. In prezent sunt insarcinata, urmand sa nasc in august 2012. In aceste conditii, imi puteti spune, va rog, ce valoare ar urma sa aiba concediul medical pre si post natal si indemnizatia de crestere a copilului pe care urmeaza sa o primesc? Va multumesc anticipat si va urez o seara buna.
Indemnizatia de maternitate este de 85 % din baza de calcul ,in cazul dvs.480x 85%=408 lei.
Din aceasta suma se retine CAS 10,5%x741=78 lei
741 reprezinta baza de calcul CAS pentru concedii medicale
Suma cuvenita pe concediu de maternitate este de 408-78=330 lei.Indemnizatia pentru concediu de maternitate nu se impoziteaza.
Indemnizatia pentru crestere copil in cazul dvs, in conditiile actuale va fi de 600 lei
@monica_dinulescu,

1.Avand in vedere ca nasteti in august,in cursul lui iunie (luna a 7a)intrati in concediul prenatal.
Asadar,in baza de calcul a indemnzatiei de concediu prenatal,vor intra veniturile realizate sub forma indemnizatiei de somaj din ultimile 6 luni anterioare lunii iunie,adica decembrie 2011-mai 2012.

Baza de calcul=480x6=2880

Media zilnica baza calcul=2880/126=22,85(unde 126reprezinta nr. de zile lucratoare din per. decembrie-mai)

Indemnizatie bruta cm iunie=22,85x20x85%=388lei(20 reprezinta nr. total de zile lucratoare din iunie,nu stiu exact de cand intrati in cm)

CAS=78lei

Indemnizatie neta cm iunie=388-78=310lei

Lunar,calculul cm va fi identic,ceea ce va diferi va fi doar nr. de zile lucratoare aferent fiecarei luni in parte,cu care se multiplica media zilnica a bazei.

2.Pt. indemnizatia de concediu de crestere copil,se aplica prevederea art.2(2)din OUG111/2010:

(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 75% din media
veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 600 lei şi nici mai mare de 3.400 lei.

Astfel,se vor lua in calcul veniturile nete realizate in perioada august 2011-iulie 2012:
950+(9x480)+310+349=5929(unde 349este indemnizatia neta de cm pe iulie,4320este somajul pe 9luni si 950 este indemnzatia de cc din august2011)

Media veniturilor nete=5929/12=494lei

Indemnizatia cc=494x75%=371lei din calcul,dar avand in vedere ca aceasta nu poate fi sub 600lei,cuantumul acesteia se stabileste la 600lei
ContSters136493, utilizator