Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza concediul de maternitate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza concediul de maternitate?

buna seara? am si eu o intrebare: cum se calculeaza concediul pt sarcina si lehuzie la un venit brut de 740 lei sau un venit net de 517 lei pe luna?
precizez ca sunt in aceasta situatie si acesta este venitul meu lunar daca as lucra in mod normal. va multumesc!
1Se stabileste o baza de calcul,prin insumarea veniturilor brute obtinute de dvs. in ultimile 6 luni anterioare cm:6x740=4440lei
2.Se stabileste media zilnica a bazei de calcul,prin raportarea venitului de 4440lei la nr. de zile lucratoare din intervalul de 6 luni
3.Se stabileste valoarea bruta a indemnizatiei prin multiplicarea mediei zilnice cu nr. de zile lucratoare din luna de acordare si cu procentul de 85%.
Baza de calcul se mentine aceeasi pe toata perioada de acordare a acestui drept,,ceea ce difera lunar va fi nr. de zile lucratoare din luna de acordare.
multumesc pt raspunsul dat! problema este ca eu am fost in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani si am revenit la servici pe 29 august. pana sa revin la servici am ramas din nou insarcinata si am lucrat de la 29 august pana la 14 noiembrie. din 14 noiembrie am intrat in prenatal. cat am stat acasa 2 ani am luat 600 lei indemnizatia. pe luna decembrie am luat banii pe concediu 372 lei. este posibil sa iau asa putin?
Este posibil,pt. ca pe noiembrie aveti lucrat 9 zile,pt. care ati primit salariu si doar 13 zile in concediu de maternitate,pt. care ati primit indemnizatie.Abia pe decembrie veti avea luna intreaga in cm.Ceea ce mai influenteaza in minus este valoarea de 600 de lei a indemnizatiei de cc care intra in calculul bazei pt. mai,iunie iulie si 19 zile din august.

-Baza de calcul: salariu octombrie+sal.sept+sal.3zile august+indemnizatie cc19zile august+ind.cciulie+ind.cciunie+ind.ccmai=740+740+101+519+600+600+600=3900
-Media zilnica baza calcul:3900:129=30,23(unde 129 reprezinta zile lucratoare in perioada mai-octombrie 2011)
-Indemnizatie bruta cm noiembrie:30,23x13x85%=334lei(unde 13 =nr. de zile cm)
372 de lei am primit pe luna decembrie nicidecum pe luna noiembrie
pe noiembrie am primit in jur de 650 lei. pe mine asta ma ingrijoreaza, daca este calculat corect?
In decembrie la dvs. nu se platesc drepturile salariale aferente lunii noiembrie?Din acest motiv am luat in calcul luna noiembrie si avand in vedere faptul ca spuneti ca ati lucrat 9 zile si din 14 ati intrat in concediu...Iar daca salariul dvs. este de 740lei,iar indemnizatia de crestere copil a fost 600lei,acesta este calculul.