Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata concediului medical

Buna ziua!Va rog sa imi spuneti,in conditiile in care:pana in 13 noiembrie 2011 am fost in concediu de crestere a copilului,cu o indemnizatie de 902 lei,din 14 noiembrie 2011 am fost in concediu medical pentru sarcina cu risc(sunt din nou insarcinata),iar acum de pe data de 16 ianuarie sunt in prenatal,cat ar trebui sa primesc pe aceasta luna(ianuarie)?Ce se ia in calcul la plata,indemnizatia de 902 lei sau salariul pe care l-am avut inainte?Salariul era de 1200ron pe hartie,in mana luam 886 ron!Mentionez ca pe luna decembrie am primit suma de 400 ron,este corect?Va multumesc mult!!!O zi buna!
A.CALCUL CM SARCINA CU RISC:

1.Baza de calcul pt. c.m.sarcina cu risc:
indemnizatia ccc octombrie-mai=6x902=5412

2.Medie zilnica baza de calcul=5412:129=41,95(unde 129 reprez. nr. zile lucratoare din perioada mai-octombrie 2011)

3.Indemnizatie bruta cm pt. noiembrie:41,95x13x75%=409lei(unde 13 reprezinta nr.zile lucratoare de cm din noiembrie)
4.Indemnizatie bruta cm pt.decembrie:41,95x20x75%=629lei(unde 20 nr, zile lucratoare decembrie)
5.Indemnizatie bruta cm pt. ianuarie: 41,95x9x75%=283lei (unde 9 reprezinta nr. de zile lucratoare din ianuarie in care v-ati aflat in cm)

B. CALCUL CONCEDIU PRENATAL:

1.Baza de calcul pt. c.prenatal:
indemnizatie cm decembrie+indemnizatie cm noiembrie+indemnizatie cccnoiembrie+ind.cccoctombrie+ind.cccsept.+ind.cccaugust+ind.ccciulie=629+409+369+902+902+902+902=5015

2.Media zilnica baza de calcul=5015:128=39,17

3.Indemnizatie bruta c.prenatal ianuarie:39,17x12x85%=400lei(unde 12 reprezinta nr. de zile cprenatal din ianuarie)

Pt. ianuarie veti avea de luat in brut 283lei(concediu boala)+400lei(concediu prenatal)=683lei

Atentie,plata drepturilor salariale aferente lui ianuarie se face in februarie,daca aveti acest sistem de plata a salariilor in unitatea dvs.
Multumesc mult pentru explicatii!!O seara buna!!