Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediu medical

Am terminat anul acesta liceul forma de zi.Am avut examenul de bac cu care am terminat in data de 2 iulie.Din data de 15 iulie m-am angajat la Nokia.Pe data de 30 iulie in timp ce mergeam la munca impreuna cu 2 colegi de serviciu am fost lovita de o masina pe trecerea de pietoni.
Am fost internata in spital cu fractura de bazin si de umar pana in data de 11 august,cand am fost externata cu recomandarea de imobilizare la pat pentru inca 7 zile si concediu medical pana la data de 31 august.
Concediul mi-a fost prelungit pana in data de 15 septembrie si voi primi prelungiri pana la refacere starii de sanatate.
Am avut surpriza ca azi cand am incercat sa-mi ridic salariul sa nu am bani pe card.
Mi s-a spus de la firma ca nu am avut 30 de zile cotizatie la asigurarile de sanatate.
Nu aveam cum sa am deoarece inainte eram eleva si nu trebua sa depun cotizatie.
Ce se poate face in acest caz ? Daca se mai poate face ceva?
1. Din OUG 158/2005:
Art. 9 - Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.
2. Luati legatura si cu Casa de Asigurari Sociale de Sanatate si rugati sa va ajute.
Multumesc mult pentru informatie.
Sper ca cei de la Casa de Asigurari sa ne ajute cu adevarat.