Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cursuri calificare/recalificare ajofm
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cursuri calificare/recalificare ajofm

sunt absolvent facultate psihologie/pedagogie2010 si mi-am depus dosarul de somaj de curand, urmeaza sa fac pasul 2 si sa ma inscriu pt un curs saptamana viitoare.
intrebari:
1 Pot urma gratuit mai mult de un curs? as vrea sa fac 3 cursuri din lista lor dar mi-e cam rusine sa intreb acolo daca se poate asa ca va intreb pe voi
2 ce cursuri credeti ca imi ofera cele mai mari sanse de angajare?:">:">
din cate stiu eu primul curs daca esti somer e gratuit .urmatoarele sunt contra cost.
1. Conform Legii 76/2002,art. 66^1 (6) persoanele inregistrate la Agentia de Somaj pot beneficia de servicii de formare profesională gratuite, o singură dată, pentru fiecare perioadă în care se află în căutarea unui loc de muncă.
2. Adica de cate ori intri in somaj poti face cate un curs de formare profesionala.