Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incercarea de a strangula o fetita de 4 ani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incercarea de a strangula o fetita de 4 ani

pe data de 15aug 2010 impreuna cu 9 adulti si 6 copii(max10ani)ma aflam la proprietatea unuia,la un gratar,era duminica de la ora 16.Copii se jucau,noi vorbeam.In jurul orei20 a aparut o vecina de vizavi(aprox.100m)in stare de inconstienta;dar nu parea de ebrietate;proprietarul a rugato sa paraseasca locul,dar ea sa enervat si sa repezit la gitul fiicei mele de 4 ani care intimplator se afla in preajma.Au trebuit 4 barbati sa o scoata din mina ei,deja scotea sunete a sufocare si era speriata tare.Barbatii au luato pe agresoare afara din proprietate fara sa fie batuta si am chemat 112 pt.ca se stia ca are probleme comportamentale(a mai fost luata in stare de inconstienta din locuri publice,oprea masinile in strada,a mai agresat pe cineva)La sosirea jandarmeriei se purta foarte agresiva ,tulburata de situatie nici nu stia cine este ea.A fost luata cu forta si dusa la urgenta,timp in care a facut teatru si in ambulanta si in spital.A fost internata la psihiatrie facind un tratament de 8 zile.Pe data de 16 aug am depus o plangere relatand cele intimplate la politie.Aflind ca se externeaza mam dus iar la politie pt.a depune inca o plangere si a ma interesa de siguranta noastra(agresoarea sta la trei casa de noi)Pe fata mea nu am duso la medicul legist pt ca eram ocupata de sora ei de 1,5ani ,eram si surprinsa de cele intimplate, si cea mare de 4ani(victima)era speriata desi se vedea si a doua zi urmele stringerii,agresoarea infingindusi tare unghile in gatul ei,cea ce a fost vazut si de jandarmii sositi la locul faptei.Fetita este acum sub observatie psihologica pt. ca am observat unele tulburari de comportament dupa incident.Nu am dat personal agresoare in judecata;pt.ca nu am nici timp,nici situatie materiala pt.acest lucru ei fiind destul de instariti;doar am cerut indepartarea ei ori intrun centru specializat ori unde trebuiesc duse asemenea persoane care prezinta pericol pt.societate,sa raspunda pt.fapta ei.Ea a primit dupa plangerea mea chemarea in judecata.Intrebarea mea este care sunt verdictele posibile pt .fapta ei?Cum se procedeeaza in asemenea cazuri,si care va fi sarcina ,obligatia si dreptul meu in acest proces? Ea a depus declaratie la politie ca isi regreta fapta,si nu se va mai intimpla asemenea lucruri,fiind in continuare sub tratament medical.A venit la mine cerindusi scuze pt.cele intamplate si ruganduma sa/mi retrag plangerea.Cum se poate ajunge la intelegere dupa asemenea incident ea pretinde ca dupa toata treba judiciara o sa fie sanctionata doar cu amenda si eventuala atentionare?va rog sa /mi raspundeti cat mai repede daca se poate,neavand cunostinta asupra legislatiei si posibilitatii de a consulta un avocat ma tem de siguranta familiei mele atat timp cat agresoarea este in libertate.Va multumesc
Exista un diagnostic medical al acestei femei ?
Daca raspunsul este pozitiv ar trebui sa fie data judecatoreste in grija unui curator.
Trebuie sa va interesati la primarie daca exista numit un curator.
Daca exista o astfel de numire,trebuie chemat si curatorul numit in judecata impreuna cu aceasta.
Daca nu este numit curator instanta va trebui sa ia impotriva acesteia(daca exista un dianostic medical cu privire la existenta unei boli psihice)masura prevazuta de art.114 c.pen,cea a internarii medicale,dar pentru a se ajunge la luarea acestei masuri trebuie solicitata in instanta efectuarea unei expertize medico-psihiatrice care sa ii ateste diagnosticul.
De asemeni trebuie sa dovediti in instanta cu martori(cei porezenti la incident)cele petrecute.
Este o cauza destul de dificila si daca nu aveti resurse financiare,trebuie sa apelati fie in instanta,fie la barou la acordarea unui ajutor public judiciar,conform OUG nr.51/2008,in sensul desemnarii unui avocat care sa va asiste,fie gratuit,fie contra a platii a 1/2 din onorariu.
Pentru aceasta trebuie sa dovediti ca in ultimele doua luni,anterioare formularii cererii ,ceilalti membrii ai familiei aubeneficiat de un venit sub 500 de lei /membru de familie,iar daca venitu de sub 800 de lei/membru familie,veti plati numai 1/2 din onorariul de avocat
vreau sa mentionez ca eu nu am dato in judecata,si nici nu am intentionat,la politie mi sa spus ca fiind luata de mai multe ori cu forta din locuri publice(cu chemarea la112)se considera a fii periculoasa si conform declaratiei mele exista dovezi ca sa fie chemata in instanta.Ma intereseaza care este statutul meu in acest eventual proces ?O sa trebuiasca sa fiu prezenta sau martorii o sa fie chemati,exista sansa ei de a scapa eu neavand hartie de la medicul legist?daca se ajunge la numai sanctiune in bani si ea tot pune in pericol siguranta publica se va astepta pana iar face cineva plangere contra ei?,nu ar fii aceasta fapta destul de grava,fetita habar navea ce se intimpla nici na putut sa/si ridice mina,nici sa tipe nu avea cum sa se apere.Daca imi retrag plangerea ptr.ca suntem vecini si ma uit la scuzele ei si a faptului ca suntem vecini si ma uit la parintii ei,o sa continue ancheta se termina toata treaba doar cu spaima copilei mele sau o sa fie certetata ptr.siguranta altora?
Din cele relatate de dvs.nu rezulta daca politia a inceput o ancheta sau nu.
Daca veti fi chemata de politie si dvs.si persoanele prezente aratati adevarul.
Daca ati formulat plangere nu o retrageti,lasati-o sa isi urmeze cursul,pentru ca nu puteti sa va bazati pe promisiunile unei astfel de persoane,cu probleme psihiatrice,care poate oricand sa "recidiveze" cu astfel de gesturi.
Astfel de persoane,trebuiesc tinute sub ingrijire medicala cat mai mult posibil,iar daca aceasta nu ar fi internata intr-o clinica de specialitate si nu urmeaza nici tratamentul medical prescris,pericolul este cu atat mai mare.
Interesati-va la primarie ,daca acestei persoane i-a fost desemnat un curator ,situatie in care si acesta trebuie sa raspunda.

am fost azi la politie ptr.a ma interesa de evolutia acestui caz.Agresoarea dupa ce a primit vestea a dat o declaratie,in care regreta fapta,dar nu precizeaza ca a strinso de git pe copila,deci ori nu era constienta ori minte.Daca as avea o declaratie si a catorva martori participanti,pot sa o acuz de fals in declaratie?Datorita faptului ca soacra lucreaza la psihiatrie(unde a fost internata)desi se afla in acest timp in concediu am aflat ca a urmat un tratament de dezalcolizare,si si ea se scuza din cauza influentei alcoolului.Poate politia sa procure oare rezultatul alcoolemiei din singe?cred ca obligatoriu se recolteaza la internare?Sau investigatia se face doar cu inceperea procesului la cererea unui avocat?
In aceasta situatie nu este vorba despre audierea unui martor care a mintit,ci despre o declaratie de invinuit,care nu poate fi acuzat in sensul dorit de dvs..
Cu martorii care au fost prezenti si care vor fi audiati se va dovedi ca a mintit.
Probele care vor fi administrate in cauza vor dovedi vinovatia persoanei.
Cred ca trebuie sa solicitati efectuarea unei expertize medico-psihiatrice care sa concluzioneze asupra starii sanatatii persoanei respective si daca urmare a diagnosticului ce ii va fi stabilit poate pune in pericol ordinea publica.