Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

Va rog sa ma ajutatin cu un raspuns.
Am fost detasata pe o pe perioada de 6 luni de la o unitate scolara la alta, dar inainte de a-mi expira detasarea, unitatea de unde am fost detasata s-a desfiintat.Scoala unde sunt are nevoie de serviciile mele, dar nu stiu cum se poate proceda legal sa raman in continuare in scoala unde am fost detasata pentru ca este nevoie de mine si directorul este de acord .
Va multumesc.
Sugestia mea este sa solicitati scolii la carea aveti statutul de salariat sa mentina detasarea.
Ar trebui vazut la inspectoratul scolar judetean, pentru ca sunt anumite reglementari specifice invatamintului si cred ca un raspuns concret ati putea obtine de la aceasta institutie. Parerea mea e sa faceti o cerere prin care sa aratati ca unitatea scolara unde sunteti titular s a desfiintat si ca solicitati continuarea detasarii la unitatea actuala , sa va vizeze directorul unitatii scolare unde sunteti detasat si sa mergeti la ISJ pentru a rezolva problema, daca nu e prea tirziu acum , avand in vedere ca anul scolar a inceput.